Dobieranie kolorów jest jednocześnie najprostszą i najtrudniejszą rzeczą w porannym ubieraniu się do pracy. Łatwo jest trzymać się zestawień w rodzaju czarnych butów i czarnych spodni, czy brązowych butów z jasnobrązowymi chinosami. Ale jest to ścieżka, która może szybko doprowadzić do sartorialnej nudy. Wielu z nas posiada w swojej garderobie buty nie tylko w kolorze czarnym i brązowym, ale także białym lub multikolorowym. To sprawia, że możemy zastosować kilka niezłych pomysłów stylizacyjnych.

Niebieskie buty: jak je łączyć z ubraniami?

Kolor niebieski może być trochę problematyczną sprawą w przypadku eleganckich butów. Choć jest to uniwersalny i przy tym neutralny odcień, to jednak błyszcząca niebieska skóra zwykle sprawia wrażenie, jakbyś za bardzo starał się w swojej stylizacji. Jednak ten stan rzeczy ulega zmianie, gdy obniżamy formalność butów – wówczas niebieski staje się doskonałym sposobem na dodanie oryginalnego akcentu do swojego wyglądu. Dla przykładu buty ze skóry nubukowej dobrze sprawdzają się w kolorze granatowym i można założyć je chociażby do czarnego stroju, który nosi się na co dzień. Taki kolor podziała jako nieoczekiwany i ciekawy kontrast.

Drugim sposobem na niebieski kolor w butach jest postawienie na zamsz. Z racji struktury „meszku” błękitne zamszowe buty w przeciwieństwie do wersji ze skóry licowej wyglądają bardziej rozważne niż krzykliwie. Jeśli tylko nie przesadzisz ze zbyt wymyślnym fasonem, takie obuwie będzie pasować do każdego koloru garnituru (pomijając czarny) i chinosów.

Niebieski kolor znakomicie wypada również w butach o jeszcze niższej formalności, czyli chukka. Jeansy są najlepszym pomysłem, jeśli chodzi o zestawianie. Buty chukka wyglądają dość chropowato, ale nie ma problemu z tym, by wyjść w nich do restauracji czy baru. Jednak trzeba uważać, by kolor butów i spodni nie był do siebie zbyt zbliżony. W razie wątpliwości użyj jaśniejszych skarpet w uzupełniającym odcieniu, takim jak czerwony, aby przerwać odcienie.

Białe buty: jak je łączyć z ubraniami?

Białe sneakersy to świetna rzecz, bowiem mogą funkcjonować również jako eleganckie buty. Oczywiście nie wszystkie, bowiem „Stan Smith” od Adidasa nieszczególnie nadają się do noszenia z garniturem. Ale jeśli zakupisz czyściutką, minimalistyczną parę pozbawioną logo i wykonaną z wysokiej jakości skóry, to będziesz mógł je nosić praktycznie ze wszystkim. Zwracaj uwagę jedynie na kontekst sytuacji – takich butów nie zakłada się, gdy masz np. spotkanie biznesowe.

Białe sneakersy działają praktycznie z każdym garniturem, nawet czarnym – chociaż wtedy najlepiej zamienić koszulę i krawat na golf lub polo z długimi rękawami. Bardzo dobrze rzecz jasna wyglądają z każdą parą jeansów. To samo dotyczy chinosów czy szortów; bez względu na to, jakie masz spodnie, buty sportowe w tym kolorze swoje zrobią. W rzeczywistości jedyną trudną rzeczą związaną z nimi jest utrzymanie ich w czystym stanie. Jeśli będziesz o nie dbał, to twoja stylizacja nigdy nie zejdzie poniżej dobrego poziomu.

Kolorowe buty: jak je łączyć z ubraniami?

Jeszcze parę lat temu kolorowe buty sportowe służyły głównie do ćwiczeń. Jednak od jakiegoś czasu są nie tylko ważną częścią street fashion, ale wdarły się także do biur. Jednak takie nagromadzenie kolorów ma swoją cenę, bowiem obuwie w tej formie jest mniej uniwersalne od białej wersji. W rzeczywistości działają tylko z ubraniami o neutralnym odcieniu. Oczywiście możesz być na tyle pomysłowy, że dokonasz bardzo zaawansowanego dopasowania kolorów, ale tak pstrokaty wygląd raczej nigdy się nie sprawdza.

Ponieważ kolorowe sneakersy są z charakteru totalnie casualowe, najmądrzej jest zestawiać je z jeansami (każdy kolor wchodzi w grę), joggerami (stawiaj na szare, czarne lub granatowe) lub chinosami (brązowe i granatowe są najbezpieczniejszymi opcjami). W takiej stylizacji to buty mają być najbardziej szalonym elementem, który przyciąga uwagę ludzi. Jeśli masz zbyt wiele innych kolorów na sobie, ludzie nie będą wiedzieli, gdzie patrzeć.