Trzeba przyznać, że projekt Bentleya z Blowerem w roli głównej robi wrażenie. Nie chodzi w nim bowiem jedynie o sięgnięcie po legendarną nazwę, ani stworzenie czegoś w stylu “połączenia klasyki z nowoczesnością”, czyli sprzedaży auta elektrycznego o retrokształtach. Plan brytyjskiej marki zakłada wyprodukowanie dwunastu Blowerów w dokładnie takim samym kształcie, jak niemal sto lat temu. I właśnie zakończono prace nad pierwszym autem z tej serii.

Wskrzeszenie legendy nie było prostym zadaniem. Zanim samochód mógł zostać złożony, niezbędne było wykonanie skanów wszystkich części oryginału (a jest ich ponad 2 tysiące). Aby to zrobić, rozebrano do ostatniej śrubki Blowera z lat dwudziestych, którym kierowca Sir Tim Birkin ścigał się w dwudziestoczterogodzinnym LeMans. Sam proces skanowania był niezwykle czasochłonny – trwał bowiem 1200 roboczogodzin. Miał przy tym pozytywny skutek uboczny, bo posłużył też jako idealna okazja do drobiazgowego odrestaurowania oryginału, który pomimo ponad 90-letniej historii nadal był na chodzie i brał udział w różnych wydarzeniach, między innymi wyścigu Mille Miglia w 2019 roku oraz w Festiwalu Prędkości w Goodwood.

Bentley Blower Car Zero gotowy

Kilka miesięcy po ogłoszeniu informacji o zakończeniu skanowania poszczególnych części firma podzieliła się ze światem kolejną dobrą wiadomością. Okazuje się, że pierwszy, prototypowy przedstawiciel nowej serii Blowerów (określany mianem „Car Zero”) jest już gotowy. Patrząc na efekt finalny nie sposób nie pochwalić specjalistów z Mullinera, który dopracowali samochód w najdrobniejszych szczegółach. Pod jego maską pracuje czterocylindrowy, szesnastozaworowy silnik o pojemności 4,4 litra, który dzięki również odtworzonej 1:1 turbosprężarce Amherst Villiers MK IV będzie generuje moc 240 koni mechanicznych. Car Zero posłuży jako egzemplarz testowy – sprawdziany obejmą między innymi rozpędzenie się do prędkości maksymalnej. Jeśli wszystkie zakończą się sukcesem, Bentley wyprodukuje kolejne 12 egzemplarzy (co ciekawe – wszystkie znalazły już nabywców).

Bentley Blower – co to za samochód?

Blower nie jest osobnym modelem Bentleya. Tym mianem określa się wyścigowy wariant modelu  4 1/2 Litre, który był produkowany przez Bentleya w latach 1927-1931. Powstało ich stosunkowo niewiele, bo jedynie 720 egzemplarzy, ale tylko 4 z nich były Blowerami. Mowa o tych, które zostały dodatkowo wyposażone ze wspomnianą turbosprężarkę Amherst Villiers MK IV. 4 1/2 Litre to jeden z najbardziej cenionych klasyków przez kolekcjonerów starej motoryzacji – Brian Johnson z AC/DC określił Bentleya 4 1/2 Litre „samochodem, który sprawił, że wszystko poszło mi do góry – z wyjątkiem szczęki, która opadła mi w dół”.