W ramach pierwszej edycji Beer Food Week od 11 do 18 marca 2020 szefowie kuchni najlepszych restauracji w Polsce zaserwują trzydaniowe menu, które najciekawiej łączą się ze smakami piw. Pionierskie wydarzenie beer pairingowe wspiera Grimbergen – piwo w stylu belgijskim. Każdy z dorosłych gości festiwau otrzyma piwo Grimbergen dopasowane do wybranego menu. Rezerwacji stolików można dokonywać online już od 20 lutego. Warto się spieszyć, bo liczba dostępnych stolików jest ograniczona.

BEER FOOD WEEK: nowa moda na piwo

Od blisko 10 lat obserwujemy zmianę podejścia do piwa - najpopularniejszego w naszym kraju trunku. Polacy coraz bardziej doceniają różnorodność jego smaków, stawiając przy tym na najwyższą jakość. Temu właśnie trendowi dedykowany jest nowy festiwal restauracyjny spod znaku jakości Restaurant Week - Beer Food Week. W pierwszej edycji, która potrwa od 11 do 18 marca 2020 r., weźmie udział ponad sto najlepszych restauracji z ośmiu miast i regionów: Wrocławia, Warszawy, Poznania, Łodzi, Krakowa, Szczecina, Trójmiasta i Śląska. W ramach festiwalu szefowie kuchni starannie wyselekcjonowanych restauracji z całej Polski przygotowują trzydaniowe menu stworzone zgodnie z zasadami beer pairingu, czyli sztuki komponowania piwa z posiłkiem. 

- Stawiamy na piwo, ponieważ nie tylko sami je kochamy, ale również dlatego, że naszym zdaniem kwitnąca w Polsce piwna rewolucja zasługuje na zainteresowanie większego grona szefów kuchni. - mówi nam Maciek Żakowski z Restaurant Week Polska - Chcemy pokazać, że piwo potrafi znakomicie łączyć się ze smakami dań oraz menu degustacyjnym, być smakową wyprawą w znane i nieznane. Stąd hasło naszego nowego Festiwalu: "Smaki łączą się przy stole!"

BEER FOOD WEEK: beer pairing

Festiwal Beer Food Week odbędzie się w ośmiu regionach, w samej Warszawie weźmie w nim udział ponad trzydzieści znakomitych restauracji m.in. Artbistro Stalowa 52, Biała - Zjedz i Wypij, Casablanca, El Botellón, Gruby Josek, Italiana, Kubek w Kubek Bistro czy Klub SPATiF. Trzydaniowe menu, serwowane podczas festiwalu, doskonale łączą się ze smakami piw, które dobierane są zgodnie z zasadami beer pairingu. I tak na przykład w menu restauracji Posypane znajdziemy: przystawkę z pieczonej kapusty z boczkiem i estragonem - do której rekomendowane jest Grimbergen Blonde, danie główne - tagliatelle ragu z jelenia z rozmarynem, do którego polecane jest Grimbergen Double Ambrée oraz deser - gruszka z zabajone i bezą mleczną,  z którymi najlepiej komponuje się Grimbergen Blanche. Potrzebujecie jeszcze jakiejś zachęty, żeby tam wpaść?

BEER FOOD WEEK: takiego piwa jeszcze nie piłeś

Organizatorem Beer Food Week jest Restaurant Week Polska, jeden z dwóch największych i najpopularniejszych festiwali restauracyjnych na świecie. Pierwszą edycję Festiwalu wsparła marka Grimbergen, dzięki której wszyscy pełnoletni goście festiwalowi otrzymają piwo dopasowane do trzydaniowego menu oraz możliwość zakupu zestawu degustacyjnego piw Blonde, Blanche i Double Ambrée w festiwalowej cenie. Grimbergen to marka z belgijskim rodowodem i 900-letnią tradycją. To piwo o autentycznych klasztornych korzeniach, z opactwa powstałego w 1128 roku.

ELLE MAN jest patronem medialnym wydarzenia. Tym mocniej na nie zapraszamy!

---------

  • Beer Food Week
  • Termin festiwalu: 11-18 marca 2020
  • Rezerwacje: www.BeerFoodWeek.pl
  • Cena doświadczenie: 49 PLN za osobę.
  • Lokalizacje: Wrocław, Warszawa, Poznań, Łódź, Kraków, Szczecin, Trójmiasto i Śląsk