,,Batman Noir” to pięciotomowa publikacja wydana z myślą o polskich czytelnikach, fanach ikony gatunku oraz kolekcjonerach. Na zestaw przygód Mrocznego Rycerza składają się najbardziej znane dzieła w historii gatunku, stworzone przez najwybitniejszych twórców:

  • „Długie Halloween” – Jeph Loeb, Tim Sale

  • „Hush” – Jeph Loeb, Jim Lee, Scott Williams

  • „Powrót Mrocznego Rycerza” – Frank Miller, Klaus Janson

  • ,,Zabójczy żart” – Alan Moore, Brian Bolland

  • ,,Pewnego dnia” – Tom King, Lee Weeks, Michael Lark

Seria złożona jest z 5 wielkoformatowych tomów (każdy o wymiarach: 225x344 mm), wydrukowanych z niezwykłą starannością w twardej oprawie i na grubym papierze. Każdy tom zapakowany jest w ochronną folię z naklejką rocznicową. Ekskluzywność wydania podkreślają dodatkowo czarno – biała grafika w tuszu i ołówku oraz czarna tasiemka z charakterystycznym znakiem Batmana w poszczególnych albumach.

Mistrzowska kreska nadaje kolekcji artystyczny wyraz. Cztery główne tomy serii można będzie kupić pojedynczo. Piąty album („Batman – Pewnego dnia”) będzie dostępny tylko jako część pakietu składającego się z kompletu tomów. Kompletna seria ważąca ponad 8 kg będzie pakowana w ochronny karton.

Mistrzowskie komiksy

W szczególności na uwagę zasługują „Długie Halloween”, „Powrót Mrocznego Rycerza” i „Zabójczy żart”. Pierwszy z nich to epicka, rewelacyjnie poprowadzona historia, z której wydźwiękiem doskonale korespondują mroczne rysunki Sale’a. Natrafiamy tutaj na początki kariery zamaskowanego obrońcy Gotham. W komiksie występują najwięksi i najbardziej przebiegli wrogowie Batmana. Ukazana zostaje także tragiczna historię narodzin złoczyńcy zwanego Dwie Twarze.

Drugi komiks jest prawdopodobnie największym arcydziełem ze wszystkich opowiadań o Batmanie. Tu spotykamy podstarzałego Bruce’a Wayne’a, który od dziesięciu lat nie wciela się w Batmana. Jednak rosnący chaos na ulicach zmusza go do powrotu. Batman przy okazji ma niesamowitą potyczkę ze swoim arcywrogiem Jokerem. Ten komiks trzeba po prostu mieć na swojej półce.

Z kolei „Zabójczy żart” to świetnie pomyślane origin story Jokera, w którym genialny Alan Moore głębiej wchodzi w psychikę tej postaci. To właśnie tym komiksem inspirował się Heath Ledger, gdy tworzył swoją ikoniczną kreację w filmie „Mroczny Rycerz” Christophera Nolana.

Koniec końców o Batmanie można byłoby pisać i pisać. Kiedy przy jakiejkolwiek okazji pada hasło „superbohater”, zawsze dwa pierwsze przykłady, jakie przychodzą ludziom do głowy, to Superman i Batman. Faktycznie – to najpopularniejsi superbohaterowie, ale także najstarsi. Supermanowi trzeba przyznać pierwszeństwo z racji wieku (jest o rok starszy), ale to Batman z dzisiejszej perspektywy jest postacią znacznie bardziej wielowymiarową i z ciekawszym dorobkiem. Pomimo setek innych superbohaterów, którzy pojawili się w późniejszych latach, wciąż jest ikoną gatunku. Kolekcja „Batman Noir” jest tego świetnym potwierdzeniem.