Łukasz Załuski: Jak się zainteresowałeś baseballem?

Marek Podgórski: Urodziłem się w Stanach i mieszkałem tu przez pierwsze 10 lat życia. Jako dzieciak często jeździłem z tatą na mecze baseballu. Ten sport zawsze był mi bliski. Zawodowo jestem trenerem przygotowania motorycznego. Teraz wróciłem na Florydę, aby dodatkowo rozwijać się w tym kierunku w ośrodku Cressey Sport Performance w Miami.

Jest w Polsce liga baseballowa?

Są nawet trzy ligi. Jest Ekstraliga, która prezentuje najwyższy poziom; Liga Pierwsza oraz stosunkowo nowa Liga Bałtycka, która zrzesza nowo powstałe drużyny i ma charakter bardziej amatorski. Na pewno jednak ten sport się w Polsce rozwija. Istnieje i działa Polski Związek Baseballu i Softballu.

Gdzie można uprawiać baseball w Polsce?

Co ciekawe, łatwiej jest zapisać się na baseball w mniejszych miastach. Z dużych ośrodków tylko Warszawa i Wrocław liczą się na polskiej mapie treningowej. Prężnie działają drużyny w Osielsku pod Bydgoszczą, w Kutnie, w Rybniku i w Żorach. Oczywiście mowa o prawdziwym baseballu – czyli dokładnie tej samej dyscyplinie, którą uprawia się w USA, choć oczywiście w dużo mniejszej skali.

Do gry potrzebne jest jednak profesjonalne boisko...

Tak i z tym jest największy problem. Naprawdę profesjonalne boisko do baseballu wraz z całym kompleksem powstało niedawno we Wrocławiu. W Warszawie gramy w szkole amerykańskiej w Konstancinie, gdzie jest boisko do softballu, a więc ma inne wymiary. Aby dać sobie radę, przenosimy bazy na dalsze odległości i przesuwamy płot. Co ciekawe jednak, największy ośrodek baseballowy w całej Europie Środkowej znajduje się w Kutnie, gdzie prężnie działa mała liga. Organizowane są tam rozgrywki baseballowe, a nawet Mistrzostwa Strefy Europy i Azji. To ważna impreza – jej zwycięzca jedzie do USA na mistrzostwa świata małej ligi.

Jak Polacy sobie dają radę?

Ostatnimi laty jest raczej susza. Kilka lat temu było lepiej. Dzisiaj w naszym regionie rządzą Włosi i Holendrzy. Niedawnym zaskoczeniem było zwycięstwo drużyny z Ugandy. Potem się jednak okazało, że Ugandyjczycy oszukali, bo przedstawili sfałszowane metryki urodzenia. W rzeczywistości byli kilka lat starsi.

To drogi sport dla początkujących?

Jeśli ktoś ma aspirację, by grać na najwyższym poziomie, będzie musiał zainwestować w sprzęt kilkaset złotych. Przede wszystkim trzeba kupić porządne rękawice i pałkę. Natomiast jeśli ktoś chciałby grać tylko rekreacyjnie, bez problemu będzie mógł kupić tańszy sprzęt.

Czy baseball wymaga od organizmu jakiegoś szczególnego przygotowania sportowego?

Oczywiście, im ktoś jest lepiej przygotowany merytorycznie, tym szybciej się zaadaptuje do gry. Baseball wymaga dosyć wielu umiejętności i cech motorycznych. Najważniejsze to siła i szybkość. Oglądając baseball w telewizji, często widać, że profesjonalni zawodnicy nie mają wcale sylwetek atletów, zdarza się, że mają nadwagę. To jednak o niczym nie świadczy. Na boisku baseballowym jest 9 pozycji, a każda z nich wymaga innych umiejętności. Jak w przypadku każdego sportu, im szybciej zacznie się trenować, tym lepiej. Łatwo jest odróżnić gracza, który pewne ruchy ma wyuczone od dziecka, od kogoś kto gra świetnie, ale zaczął się uczyć późno. Moim zdaniem jednak, najważniejsza jest koordynacja oko–ręka, bo bez prawidłowego widzenia i bez prawidłowej pracy rąk, będzie problem ze skuteczną grą.

Czyli okularnicy odpadają?

Absolutnie nie, chyba że nosi się niewłaściwie dobrane okulary. Aby zacząć grać w baseball rekreacyjnie, nie ma właściwie żadnego przeciwskazania. Baseball jest naprawdę dla każdego – nie tylko świetnie wzmacnia ciało, ale też uczy logicznego myślenia. To bardzo strategiczna gra.

Jaka jest różnica między baseballem a softballem?

Baseball jest grany na dużo większym boisku, a zatem i odległości między bazami są większe. Także narzut miotacza do pałkarza jest inny. W baseballu to wyrzut z górki, a w softballu z płaskiej powierzchni. W softball cześciej, choć nie wyłącznie, grają dziewczyny. I wcale nie jest to łatwiejszy sport, bo pod wpływem wyrzutu od dołu piłka w softballu nabiera takiej rotacji, że raz może lecieć płasko, a potem nagle się podnieść.

Więcej informacji na temat tego sportu i reguł gry można znaleźć na stronie Polskiego Związku Baseballu i Softballu: baseballsoftball.pl

---------

Marek Podgórski - zawodnik baseballu i kapitan reprezentacji Polski. Coach drużyny juniorskiej Centaury Warszawa. Gra z numerem 4 na koszulce. Obecnie przebywa na Florydzie, gdzie jest stażystą w Crassey Sports Perfomance, jednym z najlepszych ośrodków przygotowania sportowego na świecie.