Właśnie ruszyła kampania "Czerniak to może być To. Sprawdź To", której patronem jest ELLE Man.

Jej główny cel? Zwiększenie świadomości Polaków na temat czerniaka. To groźny nowotwór skóry, który jednak wcześnie wykryty jest praktycznie całkowicie uleczalny. 90 procent przypadków na tym etapie ogranicza się do wycięcia nowotworu u lekarza i nie wymaga już dalszego, radykalnego leczenia. Niestety w Polsce zazwyczaj wykrywany jest w bardzo zaawansowanym stadium, gdy leczenie rzadko przynosi już dobre rezultaty.

I mimo, że większość znamion, tzw "pieprzyków", które masz na skórze, jest prawdopodobnie niegroźnych, to raz do roku powinieneś profilaktycznie pokazać je dermatologowi. Przy pomocy specjalnego urządzenia, zwanego dermatoskopem, obejrzy je w powiększeniu i oceni, czy mogą być niebezpieczne.

A już obowiązkowo zgłoś się na wizytę, jeśli zauważyłeś, że któreś z nich w ostatnim czasie się zmieniło. Aby to "wyłapać" powinieneś regularnie (raz w miesiącu) oglądać swoją skórę i przyglądać się wszystkim znamionom.

Co powinno Cię zaniepokoić? Powiększenie, zmiana koloru i kształtu pieprzyka. Zwłaszcza, jeśli często się opalasz, bo słońce w największym stopniu sprzyja nowotworom skóry (dlatego krem przeciwsłoneczny z SPF 50 na plaży to konieczność. Nakładaj go na twarz i całe ciało także gdy idziesz latem na rower,  biegasz czy po prostu spacerujesz w słońcu).

Więcej informacji o znamionach, ich badaniu i profilaktyce czerniaka w ramach kampanii "Czerniak to może być To. Sprawdź To!" znadziesz na stronie raknroll.pl/czerniak.