Jak zawsze w przypadku wyników tego typu konkursów warto już na wstępie zaznaczyć, że wyborów jury – niezależnie od tego, kto się w gronie oceniających znalazł – nie powinno się traktować jako wyroczni. Warto się z nimi zapoznać – chociażby po to, aby podczas kolejnych zakupów pamiętać o mniej oczywistych trunkach.

International Wines and Spirits Competition (IWSC) to najstarszy konkurs na świecie, w którym ocenia się jakość alkoholi. Jest chwalony zarówno za wiedzę, jaką dysponują sędziowie (wielu z nich to wiodące autorytety na świecie), jak i za szeroki zakres ocenianych trunków. Tym razem eksperci postanowili przyjrzeć się bliżej produktom z kategorii szampanów.

Najlepsze szampany na świecie

Jurorzy przyznali 16 złotych medali, a najwyżej ze wszystkich oceniono Rare Millésime 2008 Brut, stworzony przez Piper-Heidsieck. Trunek ten zawiera 12% alkoholu i można go kupić za około 800-900 złotych (butelka o pojemności 750 mililitrów). Wybór został uzasadniony w następujący sposób: „Intensywna nuta pieczywno-maślana, wyczuć można także nuty czerwonych owoców, prażonych migdałów oraz pistacji. Bardzo elegancki szampan, wyróżniający się przenikliwą kwasowością i finiszem, w którym czuć nuty skórki limonki, pigwy i jabłka”. Dla firmy Piper-Heidsieck to nie jedyny powód do zadowolenia – jej produkty zdobyły łącznie 4 złote medale.

Dwa złote medale trafiły do uznanej w świecie szampanów firmy Palmer & Co. Stało się tak dzięki Palmer Brut 2012 oraz Palmer, Blanc de Blanc Brut. Złote wyróżnienia zdobyły też między innymi Art de Vigna Extra Brut 2007 (Jacques Picard), Jean Philippe Moulin Brut 2012, Gran Cru Blanc de Blanc, Brut NV (Duval-Leroy) oraz Le Black Reserve Brut NV (Lanson). Co ciekawe, na wyróżnienie zdaniem jurorów zasłużył również Tesco Finest Premier Cru Champagne NV, będący – jak sama nazwa wskazuje – produktem własnym Tesco, który jest wyceniany na około 20 funtów, a zatem pod względem ceny bije swoich konkurentów na głowę.

Co jest, a co nie jest szampanem?

Chociaż zwyczajowo szampanem zwykło się określać wszystkie wina musujące (także te za dosłownie kilka złotych z etykietami w języku rosyjskim, które cieszą się szczególnym zainteresowaniem pod koniec grudnia każdego roku), to jest to błąd. Produkcja szampana jest obłożona ścisłymi warunkami, które wyróżniają go spośród innych win musujących. W szczególności produkcję szampana charakteryzuje:

  • ściśle określony obszar uprawy,
  • regulowany sposób uprawy, jak np. gęstość winorośli,
  • ograniczenia wielkości zbiorów z jednostki powierzchni,
  • ręczne zbiory winogron,
  • dokładne wyciskanie następujące szybko po zbiorze,
  • fermentacja wina w butelkach.

Szampana produkuje obecnie ponad 280 tak zwanych domów szampana, w tym 12 dużych grup.