Dżemy, konfitury, syropy, soki i innego rodzaju przetwory przygotowane domowym sposobem to wspaniała dawka mnóstwa pozytywnych właściwości jakie daje przyroda. Przygotowane z roślin i owoców z własnego ogródka cieszą jeszcze bardziej. Kiedy mam przyjemność skosztować przetworów domowej produkcji od razu przypominają się piękne czasy dzieciństwa i gorące letnie dni pachnące skoszoną trawą. Podobnie jest z nalewkami. Niekoniecznie kojarzą się one z dzieciństwem, natomiast zawsze gdzieś w babcinej spiżarni można było dostrzec butelki z różnokolorowymi płynami nieznanego pochodzenia. Te na niższych półkach to soki i syropy. Wspaniale smakowały z wodą. Te postawione na samej górze, aby nikt małoletni nie miał dostępu to były nalewki. Najczęściej przygotowywane w polskich domach to nalewka z pigwy, nalewka  z jarzębiny czy właśnie tytułowa aroniówka.

Aronia z rodziny różowatych

Podobnie jak w przypadku pigwy aronia to krzew z rodziny różowatych. Aronia czarna pochodzi z regionu północnoamerykańskiego i jest tam dziko rosnącą rośliną. W naszym kraju krzewy aronii sporadycznie są sadzone w lasach, natomiast częściej można je spotkać na plantacjach lub w prywatnych ogródkach działkowych. Polska jest największym plantatorem aronii na świecie. Produkujemy mnóstwo soku, który jest przerabiany na koncentrat. W większości jest on eksportowany do krajów na całym świecie. Krzewy aronii rosną na wysokość około dwóch metrów, w wyjątkowych okolicznościach osiągają nawet trzech metrów.

Polacy cenią sobie aronie i sadzą ją chętnie z kilku względów. Po pierwsze nie ma szczególnych wymagań glebowych i jest odporna na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Kolejnym atutem tej rośliny jest wygląd. Jej liście na jesieni zmieniają barwę z ciemnozielonych na pomarańczowe, wchodząc później w czerwień. Owce są ciemnogranatowe, praktycznie czarne. Główną i najbardziej atrakcyjną cechą aronii jest jej zastosowanie spożywcze. Może służyć jako naturalny barwnik, ale przede wszystkim świetnie odnajduje się w przetwórstwie. Jest bogata w witaminy i minerały, dlatego konfitury czy soki z owoców aronii czarnej są jeszcze lepsze i chętniej wytwarzane. Kolejnym dobrem uzyskanym z ciemnych okrągłych owoców o średnicy mniej więcej 10 milimetrów jest aroniówka, czyli najprościej mówiąc nalewka z aronii.

Nalewka z aronii - właściwości

Jagody aronii mają cierpki, gorzkawy smak, jednak to nie zmienia faktu, że są źródłem wielu cennych pierwiastków. Bogactwo witaminowe tego owocu jest niezmienne, za to niepożądanego smaku można się łatwo pozbyć. Wystarczy umieścić aronię w zamrażalniku na około 24 godziny. Po tym czasie cierpki posmak zanika i owoce nadają się na przetwory między innymi nalewkę, która jest rewelacyjna w smaku, a delektowano się nią już długie lata temu. W zależności od preferencji może być wytrawna, półwytrawna, lub słodka. Aroniówka poza walorami smakowymi i bogatym składem posiada również przepiękną rubinową barwę. W kryształowych kieliszkach naprawdę robi niesamowite wrażenie. Świetnie sprawdza się zimowe, chłodne wieczory. Intensywny smak nalewki oczywiście doda również kolorytu spotkaniom ze znajomymi latem.

 

Aroniówka na spirytusie

Zalanie owoców mocnym alkoholem to klasyczna technika tworzenia nalewki. Dzięki takiemu procesowi wydobywa się najwięcej właściwości z produktu nalewki, w tym przypadku aronii. Są przepisy, które mówią o zalewaniu owoców wodą, gotowaniu ich i dopiero po wydobyciu soku dodaniu alkoholu. Oczywiście można tak zrobić i również może wyjść z tego smaczny napój alkoholowy, natomiast to nie jest oryginalny przepis na nalewkę. Jak zrobić to prawidłowo, według starej receptury? Przedstawiamy poniżej.

Do przygotowanie aroniówki nie potrzeba wielu składników i sposób przygotowania też nie jest zbyt wymagający. Zatem trzeba się zaopatrzyć w owoce aronii w ilości jednego kilograma. Jak już wcześniej zostało wspomniane należy je wcześniej włożyć do zamrażarki na minimum 24 godziny. Ten zabieg również zwiększy ekstrakcję soku z aronii. Kolejnym składnikiem są liście aronii albo wiśni. Nie są wymagane, natomiast dodają niesamowitego aromatu. Około 50-60 takich listków wystarczy, aby odpowiednio wzmocnić aromat nalewki.

Następnym opcjonalnym składnikiem jest połowa cytryny bo w zasadzie z takiej części cytrusa sok będzie dodany. Potrzebny jeszcze będzie cukier w ilości 600 gramów oraz 70 procentowy alkohol, który otrzymamy poprzez mieszankę wody ze spirytusem 96 procentowym. Do przygotowania około litra takiego roztworu potrzeba 700 mililitrów spirytusu i 280 mililitrów wody. Przyda się jeszcze naczynie np. słój najlepiej o objętości 2 litrów.

Jakie czynności należy wykonać, aby otrzymać pyszną nalewkę z aronii? 

Pierwszą z nich jest przygotowanie owoców i liści. Przed przemrożeniem owoców trzeba je obrać, umyć i osuszyć. Natomiast liście wystarczy bardzo dokładnie umyć i również osuszyć z kropelek wody. Tak przygotowane produkty umieszcza się w słoju i zalewa wcześniej przygotowanym 70 procentowym alkoholem. Musi on przykryć wszystkie owoce. Następnie naczynie należy zakręcić i odstawić w ciepłe miejsce, ponieważ w takim powinna odbywać się maceracja. Czas tego procesu to mniej więcej miesiąc. (Uwaga: Po dłuższym czasie nalewka może zrobić się zbyt cierpka.)

Po upływie tych kilku tygodni należy odlać nalew do osobnego naczynia, delikatnie odsączając aronię. Do pozostałych owoców wsypuje się cukier i odstawia na 3 tygodnie. Gdy cukier już się w pełni rozpuści powstały syrop trzeba połączyć z uzyskanym wcześniej nalewem. Taką mieszankę można doprawić sokiem z cytryny. Zasadniczo nalewka jest już gotowa, czeka ją jeszcze tylko okres leżakowania. Mówi się, że im alkohol starszy tym lepszy i na pewno coś w tym jest również w przypadku aroniówki. Powinna ona odczekać w ciemnym miejscu przynajmniej 6 miesięcy. Po takim czasie będzie aromatyczna i wydobędzie z owoców jeszcze więcej smaku, a smak spirytusu będzie znacznie mniej wyczuwalny.

Aroniówka na wódce

Możliwości jeżeli chodzi o domową produkcję napojów alkoholowych jest mnóstwo. Każdy kto już jakiś czas pędzi własne trunki przeszedł drogę od sprawdzonych, oryginalnych starych receptur, przez delikatne modyfikacje, aż po własne wypracowane metodą prób i błędów autorskie przepisy. To w tej sztuce jest najpiękniejsze, że zabawa tak naprawdę nigdy się nie kończy. Zawsze można coś udoskonalić, przygotować coś w innym klimacie smakowym i na inną okazję. Im większa wyobraźnia tym więcej możliwości i podobnie jest tutaj w tym przepisie, w którym odchodzi się od tradycyjnego sposobu przyrządzania nalewek. Która opcja bardziej wam odpowiada? Zdecydujecie sami.

Do zrobienia nalewki z aronii na wódce potrzebna będzie oczywiście wódka i aronie. Jest to przepis nie wymagający takiej cierpliwości jak ten przedstawiony powyżej. Trunek na bazie tego przepisu będzie po prostu bardziej delikatny pod względem stężenia alkoholu. Zatem przy ilości owoców 1 kilograma, potrzeba litr wódki 40 procentowej. Do tego pół kilograma cukru i tak naprawdę więcej składników nie jest potrzebne.

Co po kolei należy wykonać? Pierwszym krokiem jest umycie, osuszenie i pozbycie się szypułek z jagód aronii. Następnie trzeba umieścić je w wyparzonym słoju. Zawartość zalać wódką, tak aby ,,przykryła” wszystkie owoce, a nawet delikatnie była nad nimi. Mniej więcej 2-3 centymetry. Do tego wszystkiego należy wsypać cukier, a naczynie zakręcić i odstawić na okres od 2 do 4 miesięcy. Co kilka dni należy zajrzeć do trunku i potrząsnąć. Tą czynność należy powtarzać do momentu aż cały cukier się rozpuści. Po czasie kilku miesięcy trunek należy przecedzić i przelać do butelek. Aroniówka nadaje się już do spożycia, jednak zaleca się odłożyć jeszcze butelki na jakiś czas leżakowania. Odda wtedy jeszcze pełniejszy smak i aromat jakże bogatej w cenne właściwości aronii.

Powodzenia w przygotowaniu własnych nalewek!