GÓRECKI NA WEEKEND: FILM

  • Arab Blues, reż. Manele Labidi, Gutek Films 

O takich filmach możemy w Polsce pomarzyć. O filmach, w których niełatwe tematy, problemy dotykające wielu z nas podaje się w ciepły, czasem i zabawny sposób, pozwalając nam przejść przez półtoragodzinną terapię, nie pozbawioną inteligencji i dobrego smaku.

Taki jest właśnie debiut pochodzącej z Tunezji Manele Labidi. W „Arab Blues" opowiada o Selmie, która po latach życia w Paryżu wraca do rodzinnego Tunisu, marząc aby otworzyć własną praktykę psychoterapeutyczną. To także zderzenie się tradycji i konserwatywnego podejścia do życia z tym wszystkim co przynoszą nowoczesne czasy oraz opowieść o konsekwencjach Arabskiej Wiosny z perspektywy kobiety powracającej po dziesięciu latach do kraju. Padają tu ważne pytania, ale podane w lekki nie miażdżący widza sposób, można się odprężyć.

GÓRECKI NA WEEKEND: WYDARZENIE

  • Rhye i Tom Rosenthal w Polsce

Tegoroczne lato niemal całkowicie pozbawione było muzycznych festiwali, które co roku wpisują się w zestaw naszych letnich wspomnień. Odwołane imprezy przeniosły się w dużej części na przyszły rok, ale jak wiadomo i to nie jest pewne. Podobnie jest z zbliżającą się jesienią, która w tym roku oferuje nam niewiele. Po serii koncertów on-line przeróżnych artystów jest jednak coś co wartego odnotowania.

Agencja Follow The Steps proponuje nam dwa interesujące koncerty, które koniecznie musicie zapisać w swoim kalendarzach. Po pierwsze Tom Rosenthal, brytyjski piosenkarz i kompozytor muzyki, grający na fortepianie i ukulele. Muzyka, którą wykonuje to połączenie indie folku oraz indie pop'u, a do Polski przyjdzie 10 października (Klub Progresja) z materiałem ze swoich pięciu płyt. Drugi koncert to planowany na 25 listopada (Palladium) występ projektu Rhye łączący w muzyce pełną emocji, trochę leniwą elektronika z nowym, świeżym spojrzeniem na R&B. To z pewnością będą niezapomniane emocje!

GÓRECKI NA WEEKEND: KSIĄŻKA

  • „Rzeczy dzieją się w Warszawie. Nowe legendy miejskie”, Muzeum Warszawy

„Rzeczy dzieją się w Warszawie” to już trzecia książka wydana przez Muzeum Warszawy, w której podjęto próbę opowiedzenia nowych legend o stolicy. Legendy miejskie wiadomo są pół żartem, pół serio, składające się z prawdy i prawdy wykreowanej, dziwne i śmieszne, przerażające i wzruszające. Łączą gatunki w nadwiślańskim kotle połykając elementy fantastyki, opisów przyrody czy lekcji z historii tego miasta, dalej kraju. Snują m.in. Błażej Brzostek, Wojciech Kuczok, Agata Passent czy Monika Powalisz.

Opowiadają o sekretach stolic, o nadwiślańskich syrena "Wandach”, które ostatnio zaczęły toczyć walkę z sirinami (ruską syreną fruwającą), zwiastując wylewający się wschód na zachód, nadchodzące zmiany. Jest też legenda o złotych kaczkach, które równie szybko mogą nam zasmakować jak i zatruć życie, no i o IKEI na Targówku. A to tylko kilka z wielu fantastycznych opowieści, które pochłaniają nas swoją objętością i bogactwem jak nasza Wisła. Warto mieć nowe legendy o Warszawie w swoich dziuplach, warto je czytać, bez podziałów na wiek, upodobania, syrenie ogony, bez podziału na role. 

GÓRECKI NA WEEKEND: MIEJSCE

  • Jassmine , ul. Wilcza 73, Warszawa

Przyszedł czas na jazz. Cały ten jazz, który powraca do stolicy, by tak jak w latach 60. XX wieku wypełnić sobą ciemne piwniczne nory, do których chodził chociażby Leopold Tyrmand. W tym roku Tyrmanda (setna rocznica urodzin) na mapie Warszawy pojawia się nowe miejsce dla melomanów i miłośników wolności. Klub Jassmine zlokalizowany dwa piętra poniżej skrzyżowania Koszykowej z Wilczą i jednego z najbardziej ekskluzywnych, stołecznych hoteli – Nobu pretenduje do miejsca, w którym trzeba będzie być.

Jak zapowiadają właściciele, Jassmine uosobi historię gatunku balansującego na granicy elegancji i swobody, koncentracji i żywiołu, oraz refleksji i ekstatycznej zabawy. Będzie pomostem między salonowym wizerunkiem jazzu, dancingowymi korzeniami tego gatunku, a zaangażowaniem jakie wybuchło w latach 60. i oddolną kreatywnością, obserwowaną współcześnie. Inauguracja 10 września, kiedy to przez cały weekend na scenie pojawi się nowo fala polskiego jazzu: Błoto, EABS i Tenderlonious. Koniecznie!

GÓRECKI NA WEEKEND: WYSTAWA

  • Helmut Newton's Private Property,  Fundacja Helmuta Newtona, Berlin

Na koniec podróż do Berlina. Tam przy okazji weekendowego wypadu polecam wam odwiedzić Fundację Helmuta Newtona, gdzie można podziwiać wystawę Helmut Newton's Private Property. Wystawa poświęcona twórczości Helmuta Newtona, jest dostępna od 2004 roku i jest jednym najważniejszych przystanków na kulturalnej mapie niemieckiej stolicy.

Newton należy do najważniejszych fotografów w historii. Zasłynął przede wszystkim z kobiecych aktów, które niewiele miały wspólnego ze spełnieniem seksualnych fantazji i pokazaniem męskiej dominacji. Wystawa na parterze muzeum obejmuje aparaty Newtona, jego własną kolekcję zdjęć i dzieł sztuki, słynny Newton-Mobile, jego bibliotekę i części jego biura w Monte Carlo. Zawiera również plakaty z jego wystaw oraz liczne publikacje fotografii Helmuta Newtona. W dobie, w której każdy uważa się za fotografa i nieustannie robi zdjęcia pozycja obowiązkowa!

ZOBACZ: „Dobry, zły i brzydki” – czy wszyscy już widzieli? Tego o tym filmie nie wiedzieliście! [KLASYKA KINA]

CZYTAJ TEŻ: Najlepsze seriale komediowe: TOP 10. Te produkcje bawią do łez i zaskakują

WIĘCEJ O ARAB BLUES: Co oglądać w trzeci weekend sierpnia? [FILMY I SERIALE NA WEEKEND]