Apple w większym stopniu niż Google dba o zawartość swojego sklepu z aplikacjami, ale i tak co roku pojawia się w nim mnóstwo nowych programów. Trafić z nimi do szerokiej świadomości użytkowników nie jest łatwo (o ile nie jest się Facebookiem lub WhatsAppem), dlatego takie wyróżnienia z pewnością są dla twórców cenne.

Najlepsze aplikacje według Apple w 2020 roku

Wakeout! stworzony przez niezależnego programistę Andresa Canellę okazał się najlepszą aplikacją na iPhone’a. I trzeba przyznać, że jest to zgodne z duchem obecnych czasów – program ten powstał dla tych, którzy z wiadomego powodu są zmuszeni do wykonywania codziennych treningów we własnych czterech ścianach (a nawet jedynie we własnym łóżku).

Jeśli chodzi o iOS w wersji na iPada, to tu triumfy święcił Zoom. Aplikacja do przeprowadzania rozmów wideo umożliwiała pracę i naukę zdalną w warunkach pandemicznych nie miała sobie równych, jeśli chodzi o popularność – żaden inny program darmowy program nie był pobierany z App Store tak wiele razy, jak Zoom właśnie.

Fantastical został wybrany najlepszą aplikacją na komputery Mac. Program jest popularną alternatywą kalendarza dla użytkowników macOS, która oferuje zaawansowane funkcje do zarządzania spotkaniami, zadaniami i synchronizowania wszystkiego między różnymi platformami.

Najlepszą aplikacją na Apple TV został wybrany Disney+, co nie wymaga komentarza, natomiast wyróżnienie dla Apple Watch otrzymał Endel – program, który generuje relaksujące dźwięki.

Najlepsze gry na urządzenia Apple w 2020 roku

Firma z nadgryzionym jabłkiem w logo postanowiła też stworzyć osobną kategorię dla gier. Ich wybór w stosunku do możliwości urządzeń z Windowsem jest ograniczony, ale nie oznacza to, że na Makach nie można w nic pograć.

Najlepszą grą na iPhone’a został „Genshin Impact” – dostępny także na kilku innych platformach chiński erpeg z akcją w otwartym świecie, stworzony przez miHoYo. Najlepsza gra na iPada to z kolei „Legends Of Runeterra” – karcianka autorstwa Riot Games. „Disco Elysium” zdobyło wyróżnienie w kategorii najlepszej gry na MacOS. I choć brano pod uwagę tylko te tytuły, które można kupić za pośrednictwem App Store, to dzieło programistów z ZA/UM zapewne triumfowałoby również wtedy, gdyby miało więcej konkurentów. Jeśli zaś chodzi o Apple TV, to najlepszą grą na ten system została „Dandara Trials Of Fear”. Firma wybrała też najlepszą grę dostępną w usłudze abonamentowej Apple Arcade – wybór padł na „Sneaky sasquatch”.