Wskazując na bokserów, których kariera potoczyła się niczym filmowy scenariusz, na jednym z czołowych miejsc należałoby wymienić właśnie Joshuę. AJ zunifikował pasy trzech największych federacji, a na jego konto bankowe wpływają miliony funtów. Cieszy się opinią wyjątkowo dobrze ułożonego i stroni od skandali charakterystycznych dla celebrytów świata sportu.  

Anthony Joshua: kariera

Przyglądając się dokonaniom Brytyjczyka, aż trudno uwierzyć, że boksem zaczął zajmować się dopiero w wieku 18 lat. W 2007 roku rozpoczął treningi w klubie Finchley ABC w Rarnet. Szybko okazało się, że AJ ma niebywały talent do tego sportu. W latach 2009 i 2010 triumfował w Haringey Box Cup, w 2010 roku wygrał też amatorski turniej ABA Championships (obecnie England Boxing National Amateur Championships), podobnie jak rok później. Sukcesy na angielskich ringach zapewniły mu miejsce w elitarnej drużynie GB Boxing. W 2010 roku wygrał starcie z Aminem Isa i tym samym został amatorskim mistrzem Wielkiej Brytanii. W 2011 roku wystartował w Mistrzostwach Europy w Boksie Amatorskim. Pewnie pokonał Erica Berechlina i Cathala McMonagle'a, ale przegrał starcie z Mihaiem Nistorem. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anthony Joshua (@anthonyjoshua) Paź 13, 2020 o 12:28 PDT

Sukcesy Joshuy na amatorskich ringach można jeszcze długo wymieniać, ale szczególną uwagę należ poświęcić Igrzyskom Olimpijskim Londyn 2012, na których AJ zdobył złoty medal. Jego pojedynek z 32-letnim Robertem Cammarelle długo nie schodził z ust fanów tego sportu na całym świecie. Dwie rundy dość pewnie wygrał Włoch, ale w trzeciej Brytyjczyk przypuścił potężny szturm i zdołał zremisować. Sędziowie zapisali zwycięstwo na jego konto.

Na ringach zawodowych AJ zaistniał 5 października 2013 roku, pokonując w pierwszej rundzie (przez TKO) Emanuela Leo. Od tamtej pory Joshua wygrywał walkę za walką. 9 kwietnia 2016 roku AJ stanął przed szansą zdobycia tytułu Mistrza Świata IBF, którą wykorzystał nokautując (w drugiej rundzie) Amerykanina Charlesa Martina.  

25 czerwca 2016 roku stanął do pierwszej obrony mistrzowskiego pasa, mierząc się z Amerykaninem Dominickiem Breazealem. Pojedynek zakończył się w siódmej rundzie zwycięstwem Anthony'ego Joshuy. Niemal pół roku później kolejny raz obronił tytuł, posyłając na deski (w trzeciej rundzie) Erica Molinę, jednak prawdziwy sukces  w jego karierze miał dopiero nadejść.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anthony Joshua (@anthonyjoshua) Sie 25, 2020 o 12:29 PDT

29 kwietnia 2017 roku doszło do pojedynku Anthony Joshua vs Władimir Kliczko, którego stawką były pasy mistrzowskie IBF i WBA oraz pas Intercontinental IBO. Ta walka zapisała się jako jedna z najbardziej dramatycznych w historii wagi ciężkiej. Od początku tempo dyktował doświadczony Kliczko, spychając Anthony'ego do obrony. Na początku piątej rundy AJ przejął inicjatywę i posłał Kliczkę na deski. Ukraiński bokser szybko pozbierał się i odzyskał rytm. W szóstej rundzie AJ był totalnie wyczerpany. Gdy padł na deski, walka niemal dobiegła końca. Niemal, bo ostatkiem sił wrócił do gry. Jedenasta runda okazała się przełomowa. Kliczko był liczony dwa razy, a gdy AJ dopadł go przy linach, sędzia przerwał pojedynek, chroniąc Ukraińca przed ciężkim nokautem.  

31 marca 2018 roku przeciwko Anthony'emu stanął Joseph Parker. AJ pierwszy raz w zawodowej karierze musiał boksować na pełnym dystansie 12 rund, ale decyzją sędziów to on okazał się zwycięzcą, co pozwoliło mu dołączyć do kolekcji pas Mistrza Świata WBO. 

Najtrudniejsza walka w karierze AJ'a miała miejsce 1 czerwca 2019 roku. Zmierzył się wówczas z Meksykaninem Andy'm Ruizem Jr., który wystąpił w zastępstwie Jarrella Millera, przyłapanego na dopingu. Dla AJ'a miała to być łatwa przeprawa. Meksykanin przedstawiał znacznie gorsze warunki fizyczne. Od początku walki Joshua nie był jednak sobą. Brakowało mu szybkości, a jego ciosy nie robiły większego wrażenia na pretendencie. Mistrz zdołał posłać Meksykanina na deski, ale to zdarzenie tylko go rozwścieczyło. W siódmej rundzie sędzia przerwał walkę, ogłaszając zasłużone zwycięstwo pretendenta. Ruiz nie cieszył się tytułami zbyt długo. 7 grudnia 2019 roku AJ pewnie pokonał swojego pogromcę na punkty. 

Anthony Joshua: zarobki

Anthony Joshua inkasuje za walki niebotyczne sumy, a ogromny dochód zapewniają mu też niezwykle intratne kontrakty reklamowe. W 2020 roku Forbes opublikował ranking stu najlepiej zarabiających celebrytów. Joshua znalazł się w tym zestawieniu na 57. miejscu. Jego zarobki zostały określone na kwotę 47 mln dolarów.  

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anthony Joshua (@anthonyjoshua) Kwi 28, 2020 o 1:18 PDT

Anthony Joshua: życie prywatne i żona

Słynny bokser wydaje się być "maszyną" skupioną wyłącznie na sporcie. O swoim życiu prywatnym mówi niewiele. Wiadomo, że w 2015 roku na świat przyszedł jego syn Joseph (JJ). Jak ustalili dziennikarze The Sun, matką dziecka Anthony'ego jest jego szkolna miłość - Nicole Osbourne. Po ujawnieniu tego faktu natychmiast pojawiły się spekulacje na temat ślubu pary, jednak AJ nadal jest singlem. Jak sam powiedział w wywiadzie dla The Sun, trudno jest mu znaleźć równowagę między randkowaniem a pracą sportowca. 

Anthony Joshua: Instagram, Twitter

AJ aktywnie udziela się w mediach społecznościowych . Na Instagramie regularnie pojawiają się zdjęcia z jego treningów, ale nie tylko. Sportowiec chętnie dokumentuje też swoje codzienne zajęcia, dzięki czemu liczba obserwujących go osób przekracza 11 mln. Bokser aktywnie udziela się też na Twitterze, gdzie zgromadził ponad 3 mln obserwujących. Co ciekawe, to właśnie na tym portalu AJ ogłosił, że jest ojcem.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Anthony Joshua (@anthonyjoshua) Mar 2, 2020 o 2:11 PST

Anthony Joshua: ciekawostki

Nie każdy o tym wie, ale Joshua nie zawsze był ułożonym sportowcem. Pierwsze kłopoty z prawem dopadły go w wieku 16 lat, kiedy jako napastnik drużyny piłkarskiej wdał się w bójkę. Sąd uznał jego winę. AJ spędził 2 tygodnie w areszcie w Reading. Po wyjściu za kaucją nałożono na niego nadzór elektroniczny. Właśnie to wydarzenie było impulsem do rozpoczęcia treningów, na wypadek, gdyby znów miał trafić do więzienia. 

Jakiś czas później, już jako amatorski bokser, Joshua został złapany z 9 uncjami marihuany, co skończyło się zawieszeniem w drużynie olimpijskiej GB Boxing i karą 100 godzin prac społecznych oraz 12-miesięcznym okresem próbnym.