Angelina Jolie urodziła się w 1975 roku w Los Angeles. Jest córką aktorów Marcheline Bertrand (matka zmarła w 2007 roku) i Jona Voighta, zdobywcy Oscara. Na dużym ekranie pojawiła się po raz pierwszy w 1982 roku, występując obok ojca w filmie „Szukając wyjścia”. Mając 14 lat zaczęła karierę jako modelka i wystąpiła w teledyskach m.in. Meat Loafa oraz Lenny’ego Kravitza.

Swoją pierwszą główną rolę otrzymała w niskobudżetowej produkcji „Cyborg 2: Szklany cień”. Przełomem w jej karierze okazał się film „Hakerzy” z 1995 roku. Obraz okazał się klapą finansową, ale zwrócił uwagę Fabryki Snów na Jolie, która zaczęła otrzymywać role w większych produkcjach.

Jej kariera aktorska nabrała tempa po zagraniu w filmie biograficznym „George Wallace” z 1997 roku, za który otrzymała Złoty Glob. W 1998 roku zgarnęła kolejnego Złotego Globa – tym razem za występ w produkcji HBO pt. „Gia”, gdzie wcieliła się w supermodelkę Gię Carangi. Dwa lata później przyszła rola psychopatycznej Lisy Rowe w „Przerwanej lekcji muzyki”, która przyniosła jej trzeciego Złotego Globa i Oscara za najlepszą drugoplanową rolę.

Po tych wielkich sukcesach aktorskich Jolie na początku XXI wieku próbowała zostać gwiazdą kina akcji. Zagrała Larę Croft w dwóch filmach opartych na podstawie gier komputerowych „Tomb Raider”. Filmy na siebie zarobiły, ale ostatecznie Jolie odmówiła wcielenia się po raz trzeci w Croft. To właśnie gdzieś w tym czasie zaczęto ją określać jako jedną z najseksowniejszych kobiet świata.

W „Pan i Pani Smith” (2005) wystąpiła obok Brada Pitta. Z tym filmem związany był szeroko opisywany skandal, bowiem media donosiły w tamtym czasie, że aktorka wdała się w romans z Pittem, co miało być głównym powodem jego rozwodu z Jennifer Aniston.

W następnych latach Jolie rzadziej zaczęła pojawiać się na dużym ekranie, koncentrując się bardziej na działalności dobroczynnej oraz życiu rodzinnym. Ze swoim trzecim mężem, Pittem, wychowała sześcioro dzieci: troje biologicznych i troje adoptowanych. Para rozstała się w 2016 roku w nieszczególnie radosnych okolicznościach. Pitt publicznie wyznał, że związek z Jolie był koszmarem.

Jolie do dziś bardzo aktywnie zaangażowana jest w działalność humanitarną – w szczególności w pomoc uchodźcom w ramach ONZ. Jej ostatnią rolą jest występ w „Czarownicy 2”. W 2020 roku zaplanowano dwa filmy z jej udziałem. Wiadomo już, że w 2021 pojawi się też w produkcji Marvela „The Eternals”. Jak widać aktorka wciąż nie pozwala o sobie zapomnieć. I bardzo dobrze – to bez wątpienia jedna z najbardziej charakterystycznych postaci kina ostatnich trzech dekad. Z okazji 45. urodzin Jolie w GALERII>>> możecie zobaczyć jej zdjęcia z czasów młodości.

ELLE MAN POLECA: Brad Pitt kończy 56 lat. Przypominamy jego najlepsze role: od „Podziemnego kręgu” po „Bękarty wojny”

ZOBACZ: Naomi Campbell kończy 50 lat. Najseksowniejsze zdjęcia supermodelki [GALERIA]

CZYTAJ: Brad Pitt: stare zdjęcia aktora z lat 80. i 90. Jak mocno się zmienił? [GALERIA]