Andrzej Bargiel to znany skialpinista, o którym w 2018 roku usłyszał cały świat, kiedy jako pierwszy człowiek w historii zjechał na nartach z K2 – ośmiotysięcznika położonego w Karakorum, uznawanego za najtrudniejszą górę świata. Wyprawa ta była częścią niepowtarzalnego projektu narciarskiego Hic Sunt Leones, którego pomysłodawcą jest sam Andrzej. Nazwa (dosł. „tu są lwy”) odnosi się do łacińskiej sentencji służącej do oznaczania obszarów nieznanych. Zainspirowany swoimi ekstremalnymi doświadczeniami sportowymi, postanowił odczarować stereotyp himalaisty „męczennika” 
i wykorzystać swoje dotychczasowe doświadczenie w samodzielnym organizowaniu wypraw. 

„Tu są lwy”

Poprzez swój pionierski projekt Hic Sunt Leones Andrzej próbuje osiągać stawiane przed sobą cele w stylu, jakiego nikt na świecie jeszcze nie próbował. Szybkie ataki szczytowe i zjazd z wierzchołków aż do podstawy góry bez użycia dodatkowego tlenu to z pewnością dokonania, które zapiszą się w historii światowego himalaizmu i skialpinizmu. Za cel postawił sobie zjazdy z najwyższych szczytów Ziemi oraz udowodnienie, że narciarstwo możliwe jest nawet na dachu świata. Do tej pory z sukcesem zakończył wyprawy na Shishapangma, Manaslu, Broad Peak, pięciu siedmiotysięczników na terenie byłego ZSRR (Pik Pobiedy, Chan Tengri, Pik Komunizma, Pik Korzeniewskiej i Pik Lenina- za które otrzymał tytuł „Śnieżnej Pantery”) oraz K2.

Każdej z wypraw dedykowana zostaje unikatowa seria przedmiotów, powstałych we współpracy 
z osobami spoza świata sportu: artystów, projektantów mody, designerów – m.in. kombinezon, plakat.

Połączenie rzemiosła i innowacji

Autorski projekt nart Sunt Leones inspirowany jest historią narciarstwa oraz pasją Andrzeja do sportu. To hołd złożony pierwotnemu rzemiosłu, przez co każdy z elementów nart został wykonany ręcznie. Proces ich powstawania to długotrwała praca, ponieważ każdy krok wymagał precyzji i dbałości 
o najmniejszy szczegół. Do produkcji wykorzystano naturalne tworzywa uzyskane z polskich drzew- jabłoni, świerka i jesionu – dzięki którym narty posiadają odpowiednią sprężystość i wytrzymałość. Zatopiony w narcie lew z logo Sunt Leones wykonany z brązu to współczesna interpretacja pierwotnych emblematów, którymi sygnowane były narty. Dla zachowania szlachetnego góralskiego minimalizmu wszelkie elementy graficzne na nartach zostały wytłoczone w drewnie.

Oprócz samego dziedzictwa rzemiosła narciarskiego, kluczowa w procesie projektowania nart Sunt Leones jest technologia. Poza unikatowym designem, sprzęt musi charakteryzować się przede wszystkim funkcjonalnością oraz spełniać oczekiwania najbardziej wymagających użytkowników. Dzięki wykorzystaniu innowacyjnych i kreatywnych koncepcji projektowych oraz kombinacji materiałów, wprowadzony został nowy poziom jakości użytkowania i trwałości sprzętu. Sercem nart jest drewno, ale równie ważnym elementem jest także carbon, który pozwolił m.in. ograniczyć masę nart oraz zachować na dłużej ich oryginalne parametry. Ponadto, zastosowano grafitowy ślizg charakteryzujący się najwyższą wytrzymałością na rynku. Powstałe narty swoim charakterem dedykowane są dla fanów freeride’u atakujących nieprzetarte, wymagające trasy. Ich uwagę na pewno zwróci znakomity floating, czyli pływanie w puchu oraz stabilność w trudnych warunkach technicznych, również na twardym podłożu. Ze względu na osiągniętą lekkość nart znajdą one zastosowanie także 
w podejściach skiturowych. To właśnie to połączenie wyróżnia je spośród innych nart freeride’owych

Unikatowe kolekcje

Limitowana seria nart Sunt Leones jest pierwszym projektem w ramach „galerii” wyjątkowych kolekcji inspirowanych historią górskich wypraw. Aktualna kolekcja, jak i całe przedsięwzięcie jest skierowane do społeczności powstałej wokół projektu Hic Sunt Leones, czyli wszystkich fanów sportowca, którzy towarzyszyli mu podczas ostatnich siedmiu wypraw. W ramach kolejnych projektów Andrzej Bargiel zamierza kontynuować współprace z wyjątkowymi artystami, twórcami oraz markami. Dotychczas unikatowe egzemplarze przedmiotów dedykowanych danej wyprawie Andrzej przekazywał na cele charytatywne. Tym razem autorska kolekcja nart została wprowadzona do sprzedaży 11 marca. Znajdziecie ją na stronie suntleones.com.

Każda z 30 par nart posiada swój dedykowany numer. Dochód z ich sprzedaży przeznaczony będzie na kontynuowanie sportowej działalności Andrzeja Bargiela i realizacji dalszych projektów galerii suntleones.com. Cena nart to 7999 zł.