Walentynki powinny kojarzyć się z wyjątkowymi, nastrojowymi chwilami spędzanymi u boku ważnej dla nas osoby. Niestety, jak wynika z najnowszych badań przygotowanych na zlecenie T-Mobile, aż 55 proc. Polaków w wieku 18-34 lat czuje się ignorowanym przez partnera ze względu na korzystanie ze smartfona, a ¼ (26 proc.) z nich przyznała się do zabierania go nawet do sypialni![1] Gdzie podziały się romantyczne spacery, długie rozmowy i upojne noce tylko we dwoje? Czy to już tylko niewyraźne wspomnienia z przeszłości?

Codziennie dostrzegamy, że technologia to nieodłączny, ekstremalnie ważny element naszego życia. Nadużywając jej jednak, powodujemy niemałe straty w naszych związkach. Zdaniem seksuologa i neurologa dr. Andrzeja Depko poczucie bycia ignorowanym przez partnera działa w dłuższym okresie bardzo destrukcyjnie na siłę uczuć, z czasem powodując nawet ich całkowity zanik, a w konsekwencji rozpad relacji. Nie można bowiem postrzegać uczuć jako czegoś, co się nam należy i czego możemy żądać od drugiej – uczucia drugiej osoby są wynikiem naszego własnego postępowania.

Wzorce z rodziny

Rodzi się więc pytanie, dlaczego to telefon i jego możliwości stają się bardziej istotne niż ukochana? Trudno o jednoznaczną odpowiedź. Zastanówmy się jednak na początku, czy związek, w którym obecnie się znajdujemy, przynosi nam satysfakcję? A może odczuwamy znużenie i partnerka nie odpowiada już naszym wyobrażeniom idealnej towarzyszki życia?

- Co ciekawe, u podstaw takiego zachowania tkwią zazwyczaj rodzinne zaszłości, a dokładniej powściągliwość i oschłość uczuciowa, która niejako została w nas wpojona jako wzór postępowania. Brak wyuczenia w okazywaniu uczuć blokuje możliwość ekspresji w dorosłym życiu nawet wtedy, gdy człowiek stara się zwrócić na siebie uwagę partnera i zaskarbić jego sympatię – mówi dr Depko.

Romantyzm bez smartfona

Postawiliśmy już najbardziej prawdopodobną diagnozę, ale co z lekarstwem? To wydaje się naprawdę proste. Spróbujmy odłożyć telefony na bok i po prostu ze sobą porozmawiać. Nie od dziś wiadomo, że to właśnie bezpośrednia, dogłębna konwersacja z drugim człowiekiem jest kluczem do utrzymania zdrowych, długofalowych więzi.

Idealnym momentem na zmiany może okazać się właśnie dzień Świętego Walentego. Warto wtedy skupić się wyłącznie na płci pięknej i spędzić z nią czas w „nowy”, analogowy sposób. Wystarczy, że przyrządzony wspólnie posiłek zjecie na rozłożonym na środku pokoju kocu inscenizując letni piknik, albo zagracie we wciągającą planszówkę. Możecie także powspominać wspólne podróże i wybrać zdjęcia do albumu. Jeśli macie zaprzyjaźnioną parę, to zorganizujcie „podwójną randkę”, bądź – już mniej analogowo – włączcie ulubiony film i zajadajcie się własnoręcznie przyrządzonym popcornem. Wszystkie pomysły są dobre, ważne jest po prostu, żebyście oboje czerpali z nich przyjemność. Sky is the limit!

Co jednak zrobić, jeśli nie do końca uda się nam wykluczyć smartfon z planów na romantyczny wieczór? T-Mobile wychodzi naprzeciw i takim sytuacjom. Operator proponuje zestaw Connected Underwear – inteligentną bieliznę dla par, wraz z dołączonymi do niej chipami i aplikacją, które mają za zadanie zablokować telefon partnerki, gdy ta namiętnie scrolluje swoje social media. Co prawda blokada trwa jedynie kwadrans, jednak już ten czas może okazać się niezwykle ważny w codziennym budowaniu wartościowego życia w duecie.

Więcej informacji znajdziesz TU

 

[1] Wyniki badania przeprowadzonego w styczniu 2020 metodą CATI, na reprezentatywnej próbie 1028 osób w wieku 18+ przez agencję Difference na zlecenie T-Mobile Polska.