Amerykańskie samochody mają w sobie to coś, co przyciąga do nich miłośników czterech kółek z całego świata. Nie są doskonałe, a bardziej od zakrętów lubią proste autostrady. Mimo to ich wielbiciele darzą je szczerą miłością. Nic dziwnego - klasyki z USA mają to, czego brakuje wielu europejskim autom - duszę.

Stare amerykańskie samochody – klasyki

Amerykańskie samochody to przede wszystkim design, który znacząco wyróżnia je na tle europejskiej konkurencji. Na przełomie lat 50. i 60., na Starym Kontynencie nie było niczego, co mogłoby przypominać wielkiego Cadillaca Miller-Meteor. Ta kultowa maszyna z 1959 roku zagrała pamiętną rolę w równie kultowej, co sam samochód, produkcji „Pogromcy duchów". Mierzący ok. 6 metrów długości pojazd, został stworzony przez nieistniejącą już firmę Wayne Corporation i w amerykańskich realiach, najczęściej pełnił rolę karetki lub karawanu.

Plymouth Fury to kolejna pozycja na naszej liście. Model z 1958 roku odegrał pierwszoplanową rolę w „Christine" - świetnie zrealizowanej adaptacji prozy wielkiego mistrza horroru - Stephena Kinga. 

Kolejny kultowy samochód z USA, który bez wątpienia zna każdy miłośnik amerykańskiego kina akcji to  Mercury Monterey z 1950 roku - wóz Mariona "Cobry" Cobretti'ego, porucznika niestroniącego od brutalności i niekonwencjonalnych metod (w tytułową rolę wcielił się Sylvester Stallone). 

Amerykańskie samochody osobowe

Jeszcze nie tak dawno temu, Chevrolet Caprice był w USA widokiem tak samo pospolitym, jak niegdyś Fiat 125p na polskich ulicach. Amerykański full-size ze względu na swój charakter, przeważnie był wykorzystywany jako taksówka lub radiowóz i właśnie w takiej roli najczęściej pojawiał się na ekranie. Produkcje, w których wystąpił jeden z najpopularniejszych full-size'ów, można wymieniać w nieskończoność, ale jako przykład wskażemy dość "świeży", bo pochodzący z 2018 roku, thriller, zatytułowany "Lato 84".

Podobnie jak Caprice, Ford Crown Victoria to samochód przeznaczony przede wszystkim dla służb mundurowych i taksówkarzy. Właśnie taką rolę, kultowa Crown Vic odegrała w „Zakładniku" - świetnym thrillerze, w którym Jamie Foxx wozi Toma Cruise'a między kolejnymi miejscami, w których ten realizuje swoją listę śmierci.

Dodge Monaco z 1980 roku to samochód, którego nie może zabraknąć w tym zestawieniu. w końcu, kto nie oglądał kultowej produkcji „The Blues Brothers"? To właśnie ten samochód odegrał rolę radiowozu braci Jake'a i Elwooda.

Amerykańskie samochody terenowe

Ford Explorer XLT zagrał rolę „dyżurnego" samochodu pracowników „Jurajskiego Parku". Jeep Wrangler to jedna z największych legend amerykańskiego off-roadu. Charakterystyczna sylwetka samochodu, nawiązująca do jego znakomitego protoplasty (Jeepa Willisa), jest znana na całym świecie. Wrangler, w wersji YJ, został wykorzystany m.in. w „Młodych wilkach" - jednej z największych polskich produkcji lat 90.

Dodge Ram 1500 - tego samochodu nie trzeba przedstawiać nikomu. To właśnie tym wielkim pick-upem jeździł Cordell Walker - grany przez Chucka Norrisa główny bohater serialu „Strażnik Teksasu".

Amerykańskie samochody sportowe

Amerykańskie samochody sportowe są jednymi z najczęściej wykorzystywanych w kinowych produkcjach. Ford Gran Torino z 1972 roku został użyty w świetnym filmie "Gran Torino", wyreżyserowanym przez Clinta Eastwooda.

Shelby Mustang GT500, obok wielu (naprawdę wielu) innych wspaniałych maszyn, pojawił się w filmie "60 sekund" z 2000 roku - niezłym remake'u świetnej produkcji z 1974 roku. 

Dodge Charger R/T z 1970 roku brał udział w jednej z najlepszych scen z pierwszej części „Szybkich i wściekłych", w której Vin Diesel, za kierownicą kultowego muscle cara, ścigał się z Toyotą Suprą mk IV, prowadzoną przez Paula Walkera.

Amerykański samochód elektryczny

Tesla to najbardziej rozpoznawalna marka samochodów elektrycznych, nic więc dziwnego, że maszyny Elona Muska pojawiają się w wielu produkcjach, większych i mniejszych. Model S został wykorzystany w polskim serialu „Diagnoza", a zapowiadana Tesla Cybertruck ma zagrać rolę wehikułu czasu w "Powrocie do przyszłości".

Zlot samochodów amerykańskich – kiedy i gdzie się odbywa?

Amerykańskie samochody mają grono zagorzałych wielbicieli na całym świecie, także w kraju nad Wisłą. Właściwie wszystkie najpopularniejsze amerykańskie marki samochodów mają swoje fan kluby, a ich członkowie zwykli mawiać, że auto z USA jest czymś więcej niż tylko pasją. 

Jedną z największych polskich imprez, zrzeszających miłośników amerykańskiej motoryzacji, jest American Cars Mania. Zlot odbędzie się 26 czerwca, w Oleśnicy. To jedno z największych tego typu wydarzeń w Europie, z klimatem typowym dla międzynarodowych zlotów samochodowych. Impreza ma charakter rodzinnego pikniku i jest dedykowana posiadaczom wszystkich amerykańskich aut.  

ZOBACZ: Audi e-tron Sportback – elektryczny wilk syty i sportowa owca cała?

CZYTAJ TEŻ: Skoda Superb iV Plug-in Hybrid – wyższy poziom ekologii?

TAKŻE O BMW: Albo grubo, albo wcale, czyli najpotężniejsze SUV-y na rynku