Wyludnianie się miast to coraz powszechniejszy problem, któremu nie do końca wiadomo jak przeciwdziałać. Ze spadkiem liczby ludności w mniejszych ośrodkach miejskich muszą radzić sobie władze miast samorządowych i centralnych praktycznie na całym świecie, ale najwięcej na ten temat słyszy się w kontekście Włoch. Co jakiś czas świat obiega informacja, że władze jakiegoś miasta na Półwyspie Apenińskim starają się przyciągnąć do siebie nowych mieszkańców, oferując im albo pieniądze, albo atrakcyjne dobra po mocno zaniżonych cenach (słynne „domy za 1 euro”).

Tym razem pomysł postanowili wdrożyć u siebie Amerykanie

A konkretnie – władze Natchez. To miasto położone nad rzeką Mississippi (w stanie o tej samej nazwie). Postanowiły one wprowadzić w życie program o nazwie Shift South. Jest on skierowany głównie do tych, którzy mogą pracować z dowolnego miejsca na świecie (podobnie jak w przypadku powstałej na Maderze wioski dla cyfrowych nomadów). Ludziom spoza Natchez władze obiecują kwotę w wysokości 6100 dolarów każdemu, kto zdecyduje się przeprowadzić do tego miasta i pozostać w nim na co najmniej rok. I spełni jeszcze jeden warunek, który zapewne powstrzyma sporo ludzie przed złożeniem wniosku – chodzi o kupno domu w mieście o wartości co najmniej 150 tysięcy dolarów. W tym kontekście oferowana przez miasto kwota wydaje się dość skromna, ale cóż – może właśnie dla kogoś okaże się czynnikiem, dzięki któremu na nowe miejsce zamieszkania wybierze właśnie Natchez. Więcej szczegółów tutaj.

Podobny mechanizm został wypróbowany niedawno przez władze miasta Tulsa. I okazało się, że obietnica nawet stosunkowo niewielkiej sumy okazała się kusząca dla sporej liczby ludzie. „Forbes” informuje, że do programu Tulsa Remote (w ramach którego można było otrzymać 10 tysięcy dolarów) zgłosiło się ponad 10 tysięcy ludzi – ze wszystkich stanów USA oraz 100 krajów świata.

Natchez – z czego jest znane to miasto?

Natchez to miejscowość mniej znana od innych amerykańskich miast, ale posiadająca kilka interesujących wyróżników. Pierwszym z nich jest stosunkowo duża liczba charakterystycznych dla tego regionu, zabytkowych posiadłości, co czyli z Natchez ciekawy kierunek podróży. Druga – miano „światowej stolicy biszkoptów”. Można podejrzewać, że ostatnia z wymienionych cech okaże się dla wielu ważniejsza, niż możliwość otrzymania 6 tysięcy dolarów.