Jaki alkohol pić na Wigilię? To pytanie zadają sobie nie tylko mężczyźni. Jeśli chcesz podjąć gości jakimś trunkiem podczas Wigilii dobrym pomysłem będzie różowe lub białe wino wytrawne, ewentualnie półwytrawne. Z deserami idealnie spasuje się zaś tokaj lub riesling. Jakie wino postawić na wigilijnym stole, żeby dobrze komponowało się z rybami, kapustą i pierogami? I co na to zasady savoir-vivre?

Tradycyjnie przyjęło się, że do tradycyjnych dań wigilijnych (w tym głównie ryb) podaje się białe wino. Jak zaznaczają sommelierzy, takie rozwiązanie nie zawsze się jednak sprawdza. Często dania wigilijne są bowiem ciężkie i mocno aromatyczne, przez co w ich przypadku warto postawić na stole wino różowe oraz tokaj.

Jakie wino w Boże Narodzenie?

W pierwszy i drugi dzień Świat Bożego Narodzenia spożywa się już mięsne potrawy (przypominamy: te zgodnie z tradycją są zakazane w Wigilię Bożego Narodzenie), czyli kurczaki, kaczki, szynki i indyki. Do drobiu pieczonego podaje się zwykle białe wino. A co z pozostałymi daniami? Zerknij na naszą ściągawkę poniżej:

  • Do ryb i drobiu odpowiednie jest wino białe, najlepiej wytrawne,
  • Do tradycyjnych świątecznych ciast (pierniki, keksy, makowce, miodowniki) podaj wino czerwone słodkie lub półsłodkie oraz tokaj,
  • Do ciężkich potraw (kaczka, indyk, bigos) podaje się wino czerwone o cięższej teksturze np. odmiana Malbec lub Syrah,
  • Do pasztetów i wędlin można podawać wino lekkie, półwytrawne.

Czytaj dalej na stronie 2: