„Okno na podwórze” opowiada o uwięzionym na wózku inwalidzkim fotografie (James Stewart), którego obsesją staje się obserwowanie przez okno sąsiadów. Jednego z nich zaczyna podejrzewać o zabójstwo żony. Jest to nie tylko wzorcowo poprowadzony thriller, w którym zjawisko wojeryzmu zostało potraktowane jako alegoria oglądania samego filmu i kinomanii, ale także obraz w zaskakujący sposób antycypujący czasy dystansowania społecznego i izolacji domowej z powodu pandemii koronawirusa.

Cała akcja filmu dzieje się w mieszkaniu, co pozwala na osiągnięcie klaustrofobicznego efektu. Jedyne „wyjścia” bohatera i zarazem widza odbywają się za sprawą jego obserwacji przez okno. To co szczególnie jest interesujące w filmie, biorąc pod uwagę obecne okoliczności, to sposób, w jaki postać Stewarta radzi sobie w izolacji. Jego sytuacja jest gorsza niż u większości z nas w tej chwili – w końcu jest na wózku inwalidzkim. Jednak nawet w tak trudnym położeniu jakoś udaje mu się wyglądać elegancko i stylowo.

Tym samym patrząc na Stewarta warto się zainspirować lekcjami stylu, które zaproponowali twórcy „Okna na podwórze”. I nie zapomnijcie przy okazji odświeżyć filmu. Poniżej kilka wskazówek:

1. Noś zegarek

Z racji, że utknąłeś w domu i nie masz zbyt wiele powodów, aby regularnie sprawdzać godzinę, możesz nie mieć ochoty noszenia zegarka. Jednak wbrew pozorom to błąd. W okresie izolacji ważne jest, aby zachować pewne pozory normalności – ciągłe noszenie czasomierza jest jednym z kroków, które pozwolą ci to osiągnąć. Stewart w filmie miał na sobie elegancki model Tissota. Jeśli on może go nosić, będąc na wózku inwalidzkim i mając na sobie piżamę każdego dnia, to ty również. Dodamy, że my także w ciągu dnia nosimy swoje zegarki.

2. Miej więcej niż jedną parę piżam

Stewart nosi co najmniej dwie pary piżamy w filmie. Zrobione z bawełnianej popeliny, wyposażone w duże guziki i mające wygodny krój, piżamy aktora to rodzaj stroju, który z przyjemnością można mieć na sobie cały czas – nawet w trakcie wideokonferencji na skype. Po prostu miej pod ręką przynajmniej dwie pary, aby zawsze wyglądać świeżo.

3. Nie zaniedbuj opalenizny

Postać Stewarta w filmie może pochwalić się niezłą opalenizną jak na kogoś, kto jest uwięziony w domu. Aby uzyskać własną opaleniznę bez opalania się, zainwestuj w dobrej jakości, pozbawione zapachu i śladu smug kremy samoopalające. Na pewno nie zaszkodzi być trochę mniej bladym.

4. Nie zaniedbuj włosów

Przez jakiś czas niestety nie będziemy mogli wybrać się do fryzjera czy barbera. Jednak nie oznacza to, że nie możemy zrobić czegoś przyzwoitego ze swoimi fryzurami. Zwróć szczególną uwagę na stylizację włosów. W przypadku nieco dłuższych włosów ułóż je jak Stewart, zaczesując je do tyłu grzebieniem. Skorzystaj z pomocy pomady, aby utrzymać je na miejscu. Możesz lub nie musisz golić się codziennie. Jeśli zapuszczasz brodę, to ważne jest, abyś dbał o swój zarost, korzystając z pomocy olejku do brody oraz kartacza. Niechlujnym włosom na głowie i na twarzy mówimy stanowcze nie.

5. Jeśli pijesz, to miej pod ręką whisky

To raczej dość pewne, że wielu z nas może pić trochę więcej alkoholu podczas domowej izolacji. Nic na to nie poradzimy – żyjemy w takim, a nie innym czasie. A jeśli już stawiamy na tego typu relaks, to róbmy to stylowo jak Stewart, sącząc single malt whisky. Oczywiście kontroluj sytuacje, by nie popaść w alkoholizm. Jeśli akurat nie masz, to zaopatrz się w szklanki oraz kieliszek o kształcie tulipanowym.

6. Zapewniaj sobie rozrywkę

Nie bądź jak Stewart, który spędza dzień i noc na podglądaniu sąsiadów. Zamiast tego włącz jakiś film czy serial na HBO GO lub na Netfliksie albo sięgnij po książkę, którą zawsze chciałeś przeczytać, ale nigdy nie miałeś na to czasu. Jest to jeden z najlepszych sposobów, aby umilić sobie domową izolację.