Dotychczas każdy amerykański film, który ubiegał się o Oscary, musiał być przynajmniej przez siedem dni z rzędu wyświetlany na płatnych seansach kinowych. Jednak teraz pojawiły się nowe wytyczne w sprawie kwalifikacji tytułów do walki o zdobycie statuetki. Mianowicie do 93. odsłony przyznania nagród Akademii Filmowej dopuszczone zostały również produkcje, które miały trafić do kin, ale ich premiera została przeniesiona z powodu pandemii koronawirusa na platformę streamingową.

Jest jeden warunek. Film musi być również udostępniony na specjalnej platformie członków Akademii w ciągu 60 dni od czasu premiery w sieci. Choć jest to bez wątpienia wielka zmiana, to jednak Akademia zaznacza, że ma ona charakter jednorazowy i wynika ze stanu, w jakim znajduje się obecnie branża kinowa.

ZOBACZ TEŻ: OSCARY 2020: Akademia Filmowa w końcu zrobiła coś dobrze!

Co ciekawe, ta zmiana może nawet nie trwać przez cały sezon, bowiem jeśli kina zostaną otwarte i Akademia stwierdzi, że uczęszczanie do nich jest bezpieczne, to wówczas wszystko wróci do formy, jaka obowiązywała przed wprowadzeniem przepisów o VOD i platformach streamingowych. Zostanie także zwiększona liczba kin, w których odbędą się pokazy filmów próbujących zakwalifikować się do pojedynku o Oscary. Ale rzecz jasna nastąpi to tylko w momencie, gdy koronawirus w USA przyhamuje. Na razie nie zanosi się na to.

Oscary – kolejne zmiany w przyznawaniu nagród

Akademia Filmowa wprowadziła jeszcze inne zmiany, które prawdopodobnie zostaną z nami na dłużej. Postanowiła połączyć dwie kategorie w jedną. Chodzi o montaż dźwięku i najlepszy dźwięk. Od teraz Oscar będzie przyznawany za najlepszy dźwięk. Ma to akurat sens, bowiem przeważnie te kategorie wygrywał ten sam film. Zresztą sami dźwiękowcy będący członkami Akademii wystosowali wniosek o ich połączenie.

Zmieniono również zasady przy najlepszym filmie międzynarodowym. Członkowie Akademii po raz pierwszy będą mogli brać udział w wybieraniu filmów na skróconą listę do nominacji. Aż do teraz wyłanianiem kandydatów zajmowała się specjalna komisja. Oprócz tego ustalono, że w filmach ubiegających się o Oscara za muzykę ścieżka dźwiękowa musi być w 60 proc. oryginalna. W obrazach wchodzących w skład cyklu zostało to podniesione do 80 proc.

Przypomnijmy, że 93. ceremonia rozdania Oscarów odbędzie się w Los Angeles 28 lutego 2021 roku.