Lista filmów z udziałem Rogera Moore’a jest naprawdę pokaźna – to ponad siedemdziesiąt pozycji, przy czym część z nich to wieloodcinkowe seriale. Zaczynał od grania epizodycznych ról jako statysta. Często występował jako prowadzący w programach telewizyjnych. Zajmował się także reżyserią (kilka odcinków „Świętego” i „Partnerów”), produkcją filmową i pisaniem scenariuszy.

Urodzony w 1927 roku aktor próbował w latach 50. swoich sił w Hollywood, ale skończyło się na tym, że zagrał m.in. w serialach „Ivanhoe” oraz „Maverick”, które wielkiej popularności mu nie przyniosły. Na początku następnej dekady postanowił wrócić do Wielkiej Brytanii. I tu udało mu się osiągnąć pierwszy przełom w karierze – dostał rolę Simona Tmeplara w serialu „Święty” (1962-67). Tytułowy bohater to nietypowy złodziej - okrada wyłącznie kryminalistów i doprowadza do osadzenia ich w więzieniu, przy okazji tej zyskując też fundusze na własne potrzeby. Simona próbuje aresztować inspektor Claude Eustace Teal, jednak w każdym odcinku przedsięwzięcie to kończy się fiaskiem.

Ta rola zrobiła z Moore’a gwiazdę w kilku krajach. Można śmiało powiedzieć, że dzięki niej otrzymał szansę zagrania Jamesa Bonda.

Moore jako James Bond

Aktor wcielił się w agenta z licencją na zabijanie siedmiokrotnie (jest rekordzistą pod tym względem): „Żyj i pozwól umrzeć” (1973), „Człowiek ze złotym pistoletem” (1974), „Szpieg, który mnie kochał” (1977), „Moonraker” (1979), „Tylko dla twoich oczu” (1981), „Ośmiorniczka” (1983) i „Zabójczy widok” (1985). Bondy z Moore’em generalnie są najbardziej campowe z całej serii – większość z nich opiera się na humorze sytuacyjnym i mocno przerysowanych fabułach. Lecz często w tym jest ich urok.

ZOBACZ TEŻ: Zegarki Jamesa Bonda. Oto modele, które agent 007 nosił w swoich filmach

Moore późno zaczął grać Bonda, bo w wieku 45 lat. Gdy ostatni raz wcielał się w tę postać, miał aż 57 lat. Jak sam później mówił, przy „Zabójczym widoku” był o jakieś 400 lat za stary do swojej roli. Filmy z Moore’em miały stosunkowo niskie budżety i osiągały bardzo dobre wyniki kasowe, co pozwoliło mu grać przez tyle lat mimo iż posuwał się w wieku. Aktor znany był ze swojego zamiłowania do cygar, w szczególności kubańskiego „Montecristo”. Dostarczanie tych cygar miał zagwarantowane w umowie. W czasie kręcenia jednego z filmów o agencie 007 koszt realizacji tej części umowy wyniósł 3176,4 £.

Działalność humanitarna

Podczas kręcenia w Indiach „Ośmiorniczki”, jego szóstego filmu w roli Bonda, wstrząśnięty panującą wokół biedą, zaangażował się w akcje charytatywne pod patronatem UNICEFu. Walczył o humanitarny chów zwierząt. Zaangażował się w walkę przeciwko produkcji i sprzedaży pasztetu strasburskiego (zdaniem obrońców praw zwierząt przymusowy tucz drobiu jest niehumanitarny). Wziął udział w nagraniu wideo dla PETA, w którym był narratorem. Pod jego wpływem domy towarowe Selfridges zgodziły się usunąć pasztet strasburski ze swoich półek.

Był trzykrotnie żonaty, doczekał się córki Deborah i dwóch synów - Geoffreya i Christiana. Aktor otrzymał wysokiej rangi odznaczenia brytyjskie: Komandora Orderu Imperium Brytyjskiego (CBE) w 1999 r. i Knight Commander of the British Empire (KBE) w 2003 r. Roger Moore zmarł 23 maja 2017 roku w Crans-Montana.