Pandemia koronawirusa zamknęła większość z nas w domach. Każdy wykorzystuje ten czas na swój sposób – jedni nadrabiają zaległe filmy lub książki, a inni rozwijają nowe umiejętności: uczą się malować, grać na instrumencie czy pogłębiają znajomość języka obcego. Skoro nałożono na nas restrykcje, to przynajmniej mamy dobrą wymówkę, by się trochę dokształcić.

Drugim plusem blokady kraju jest to, że wreszcie możemy uporządkować nasze życia. Najbardziej oczywistym sposobem na to jest zrobienie porządku w szafie. Prawda jest taka, że ​​bałagan w naszej garderobie może sprawiać, że czujemy się znacznie bardziej zestresowani i niespokojni. Im więcej niepotrzebnych przedmiotów posiadamy, tym więcej decyzji musimy ostatecznie podjąć. A ponieważ jesteśmy już wystarczająco przytłoczeni, brudna szafa jest zasadniczo dodatkowym problemem, którego obecnie nikt nie potrzebuje.

Zatem wykorzystajmy więcej wolnego czasu, aby zrobić konkretne wiosenne porządki. Oto 7 sposobów, jak w miarę bezboleśnie uporządkować swoją przestrzeń:

1. Przestrzeń musi być czysta przed rozpoczęciem porządków

To bardzo ważny punkt. Jeszcze zanim zabierzesz się za szafę, musisz zadbać o to, by przestrzeń wokół niej była czysta. To z racji tego, że podczas porządków bardzo szybko zrobi się jeszcze większy bałagan. Odkurz, poukładaj wszystko, co jest wokół. W ten sposób będzie ci łatwiej zacząć.

Następnym krokiem przed zajrzeniem do szafy jest zapisanie sobie na kartkach tego, co zamierzasz oddać na cele charytatywne, a co zostawić. Niezwykle pomocne jest uporządkowanie garderoby za pomocą oznakowanego podejścia.

2. Utwórz kategorie

Jeśli wyciągniesz każdy element ze swojej garderoby, pozostanie ci ogromna ilość rzeczy do ogarnięcia i dłuższy okres bałaganu, ponieważ zadanie może potrwać wiele godzin. To sprawi, że poczujesz się przytłoczony, znudzony i ostatecznie wepchniesz wszystko z powrotem, co negatywnie wpłynie na twoje zadanie. I raczej mało prawdopodobne jest, abyś do niego powrócił.

Więc kiedy wyciągasz rzeczy ze swojej garderoby, nie rzucaj ich na łóżko bez większego ładu i składu. Wykonaj podstawową kategoryzację: koszulki, spodnie, garnitury, buty, bielizna, akcesoria. To ci bardzo ułatwi życie. I przyśpieszy samo porządkowanie.

3. Rozpocznij od obszaru, który chcesz najbardziej uporządkować

Jesteś bardziej zdecydowany i energiczny na początku swojego zadania niż na końcu. Gdy twoja energia spada, podejmowanie decyzji staje się nieco wolniejsze. Dlatego najlepiej jest zacząć od obszaru, który chcesz najbardziej uporządkować. Wspomniana wyżej kategoryzacja pozwoli ci nie tonąć w rzeczach, które walają się wszędzie wokół. Nawet jeśli nie pamiętasz, które z nich chcesz wyrzucić, to łatwiej będzie ci je wyłowić.

4. Mniej znaczy lepiej

Ograniczenie procesu decyzyjnego jest bardzo istotnym czynnikiem, który często jest przez nas pomijany. Mniejszy wybór i mniej decyzji mogą sprawić, że będziesz mniej przytłoczony. W drugim punkcie napisaliśmy, jak kończy się porządkowanie, gdy po wyrzuceniu wszystkiego z szafy nagle trzeba myśleć nad tym, co teraz z tym zrobić.

5. Bądź szczery ze sobą przy rozważaniu nad rzeczami

Jeśli kupiłeś coś impulsywnie i po prostu zmarnowałeś na to pieniądze, powinieneś przyznać się przed sobą, że podjąłeś złą decyzję. Dobrze jest przyznać się do błędu, ponieważ dzięki temu w przyszłości możesz być o wiele rozważniejszy w zakupach. Radzenie sobie z rzeczami w ten sposób przynosi długoterminowe korzyści.

Więc jeśli dana koszula jest na ciebie zbyt ciasna albo za duża, spodnie za długie albo coś nie nadaje się już kompletnie do noszenia, to nie wahaj się i oddaj komuś innemu lub na cele charytatywne. Gust ulega lekkim lub większym przeobrażeniom co jakiś czas. Nie ma sensu trzymać coś, co nie pasuje do twojego obecnego stylu. No i robisz miejsce w szafie takim działaniem.

6. Włóż wszystko w zorganizowany sposób

Jeśli już układasz rzeczy na półkach, twórz niskie stosy. Jeśli będą zbyt wysokie, to mogą się przewrócić i będzie ci trudniej utrzymać w nich porządek. Naucz się składać. Im częściej będziesz to robić, tym mniej czasu będzie ci to zajmowało i naturalnie zaczniesz odkładać rzeczy w stanie złożonym. A jeśli chodzi o same stosy, to kieruj się zasadą kategoryzacji. T-shirty do T-shirtów, bluzy do bluz, spodnie do spodni. Porządek musi być.

7. Pomyśl o długoterminowym przechowywaniu

To świetny pomysł do rozważenia, jeśli nie masz za dużo miejsca w szafie, a są rzeczy, których nie chcesz oddać. Chodzi przede wszystkim o ubrania, które pojawiają się tylko raz w roku (odzież narciarska czy plażowa). Nie potrzebujesz, aby zajmowały miejsce w szafie, więc przechowuj je w jakimś pudle czy koszu. Gdy znowu będą potrzebne, to wyciągniesz i tyle.