Zabójstwo byłego premiera Piotra Jaroszewicza i jego żony Alicji Solskiej późnym latem 1992 roku pozostawało niewyjaśnione przez 28 lat. Krwawa masakra, która rozegrała w podwarszawskim domu premierostwa wstrząsnęła opinią publiczną młodej III RP. Nieliczne dowody wskazywały na włamanie. Opinia publiczna skłaniała się jedna ku motywom politycznym. Uchybienia w czynnościach procesowych, ignorowanie zeznań świadków – dziś wiemy, że podczas śledztwa popełniono zbyt wiele błędów. Wiele jednak wskazuje na to, że po latach zagadka nareszcie znajdzie rozwiązanie. W tekście „Zabić premiera" Artur Górski, dziennikarz specjalizujący się w temacie zorganizowanej przestępczości i pierwszy redaktor naczelny „Śledczego” przypomina kulisy sprawy i szuka najnowszych odpowiedzi na pytanie: kto zabił premiera? 

Dziennikarze Focus Śledczego przedstawiają również kulisy wielu innych prawdziwych historii kryminalnych. Małgorzata Brączyk pisze o Sycylijce, która przeciwstawiła się obyczajowi, który nakazywał zgwałconej kobiecie poślubić prześladowcę, Adam Wegłowski poszukuje odpowiedzi na pytanie, ile jest prawdy o opowieściach o klątwie rodu Kennedy’ch, a Damian Szymczak wraca do historii uprzywilejowanych więźniów, którzy mieli klucze do cel, a nocami balowali ze strażnikiem. 

Literatura i seriale kryminalne, szczególnie nawiązujące do historii o prawdziwych zbrodniach na nowo cieszą się ogromną popularnością. W wakacyjnym wydaniu Śledczego redaktor naczelny Łukasz Załuski rozmawia z dwojgiem najpopularniejszych dziś pisarzy kryminalnych na świecie – Harlanem Cobenem i Camillą Lackberg. W części kulturalnej Zuza Piechowicz i Anna Piekutowska z popularnego podcastu „Szkoda czasu na złe seriale” prezentują subiektywny ranking seriali true crime. Nie tylko dla fanów mrożących krew w żyłach historii, lecz także dla wyznawców Netflixa i HBO GO.