Gry planszowe: Carcassone

Klasyka klasyki. Prawdopodobnie wielu z was siedziało już kiedyś przy stole, na którym gracze ścigali się o najbardziej atrakcyjne kafelki. Powód? To gra, która ma bardzo niski poziom wejścia w rozgrywkę. Oznacza to, że wystarczy dosłownie kilka zdań po rozłożeniu planszy i można zaczynać rozgrywkę. Tu nie ma wielkiej instrukcji z tysiącem zasad. Wszystko sprowadza się do tego, żeby jak najefektywniej budować swoje posiadłości i sprytnie uniemożliwiać przeciwnikom rozbudowywanie ich terenów. Proste, łatwe i przyjemne - w sam raz na początek. Jest jeszcze jeden dodatkowy atut - jeśli chcecie wejść w świat planszówek razem z dziećmi, „Carcassone” będzie idealne. Nie lamentujcie tylko, kiedy szybko okaże się, że zaczynają Was ogrywać. 

Gry planszowe: 7 cudów: Pojedynek

Razem z dziewczyną albo kumplem macie 30 wolnych minut i chęć na chwilę rywalizacji? Kierujcie się w stronę „7 cudów” w wersji dla dwóch osób. Mechanizm gry został oparty na siostrzanym tytule zaprojektowanym na więcej osób, ale po lekkich modyfikacjach doskonale sprawdza się w grach jeden na jeden. Bardzo szybkie tury będą z pewnością dużą zaletą dla wszystkich, którzy tracą cierpliwość w oczekiwaniu na swoją kolej. Zasad nie jest wiele, ale nie dajcie się zmylić - ta gra została stworzona po to, żebyście mogli dokopać swojemu przeciwnikowi na wielu polach. Uważajcie, chwila nieuwagi i to wy możecie skończyć na tarczy. 

Gry planszowe: Sagrada

Rozwiązywałeś kiedykolwiek sudoku? Tak? Świetnie, znaczy, że poznałeś już większość zasad „Sagrady”. Gra opiera się na układaniu w swoich „wirażach” pięknie wykonanych kolorowych kostek o konkretnych wartościach. Na początku dostajemy wzór, który powinniśmy przenieść na naszą planszę. Nie będzie to łatwe, bo kości jest ograniczona liczba, a przeciwnicy z przyjemnością Ci je podbiorą. Pamiętaj, wszystko sprowadza się do tego, że te same wartości i kolory nie mogą sąsiadować ze sobą w pionie i poziomie. Lojalnie uprzedzamy - po pierwszych trzech turach uznacie, że gra jest banalna, ale w okolicach 7 rundy istnieje ryzyko przegrzania mózgu. 

Gry planszowe: Wiedźmin - gra przygodowa

Poczciwy zabójca potworów ma ostatnio pełne ręce roboty. Reedycje książek, gry wideo i nowy netfliksowy serial. Jeśli jednak wciąż macie ochotę zabić kilka potworów z pomocą wiernych kompanów, jest szansa zrobić to na planszy. Gra została wydana na długo przez realizacją serialu, mniej więcej w czasach premiery trzeciej części gry wideo. To idealny tytuł dla miłośników przygody i wciągającej atmosfery. Gracze wcielają się w jedną z postaci, a ich celem jest rywalizacja na podstawie realizowanych celów. Na drodze do wygranej stanie Wam wielka zgraja różnego rodzaju monstrum, a także działania przeciwników. Krótko mówiąc - przyjemna przygoda z odpowiednią dozą łamigłówki. 

Gry planszowe: Wsiąść do pociągu

Z różnych stron słyszeliśmy, że to tytuł, którego pudełko i krótki opis na nim może zniechęcić wielu dorosłych graczy swoją infantylnością. Trzeba powiedzieć wprost „Pociągi” to naprawdę wartościowa gra także dla graczy po 18stce, a nawet 30stce. Gra jest bardzo sprawnym i przyjemnym połączeniem wciągającej atmosfery i strategii. W trakcie rozgrywki trzeba trochę kalkulować, by na koniec liczyć wielkie stosy punktów. To też dobra pozycja dla graczy lubiących spokojnie budować swoje imperium. Interakcja z przeciwnikami jest ograniczona, więc szansa, że popsują Twój misterny plan jest niewielka. 

Gry planszowe: Dixit

Tę grę zostawiłem sobie na koniec. Z jednej przyczyny - mam uraz. Mniej więcej dwa lata temu podjąłem się rozgrywki z przypadkowo poznanymi na wakacjach ludźmi i to był błąd. Gra opiera się na pracy wyobraźni i skojarzeniach z pięknie wykonanymi ilustracjami na kartach. Cel? Znaleźć takie skojarzenie, które z pewnością ktoś odgadnie, ale nie takie, które odgadną wszyscy. W efekcie spędziłem godzinę na słuchaniu skojarzeń nowych znajomych w typie: „Co robiłem dwa lata temu”, nie miałem szansy zgadnąć, więc dostałem regularny łomot. Dlatego „Dixit” jest grą szczególną: jeśli znajdziecie fajną grupę w rodzinie lub znajomych, gra dla masę przyjemności i śmiechu. Jeśli nie, skończycie z urazem.