Wrastające włosy – czym są?

Zwane także zapaleniem mieszków włosowych, wrastające włosy są odpowiedzialne za niektóre miejscowe stany zapalne skóry. Mogą pojawić w dowolnym miejscu na ciele, gdzie włosy wyrastają ze skóry, ale szczególnie w miejscach, w których golisz się regularnie.

Podczas golenia ostrze tnie mieszek pod nierównym kątem, pozostawiając go z ostrzejszą krawędzią, dzięki czemu może łatwo przebijać się przez skórę i odrastać do wewnątrz. Wtedy mogą powstawać małe czerwone guzki. Tworzą one najczęściej duże skupiska, obejmując nawet sporą powierzchnię podrażnionej skóry. Mogą powodować ból i swędzenie, ale należy za wszelką cenę powstrzymać się od ich rozdrapywania i wyciskania. Ten problem spotyka częściej mężczyzn z grubszymi i bardziej kręconymi włosami, ale nie oznacza to, że panowie z prostymi włosami też mogą czuć się bezpieczni.

Zwróć uwagę też na to, że te wypryski na twarzy (lub w innym miejscu) mogą być również zwykłym podrażnieniem skóry z powodu golenia. Typowymi objawami po złym goleniu skóry są uczucie gorąca, swędzenia, pieczenia lub pieczenia. Mężczyźni zwykle cierpią z powodu tych problemów, gdy nie używają odpowiednich produktów, jak pianki do golenia lub żelu, czy prostu korzystali z tępego ostrza lub złej jakości. Ale jeśli to wrastające włosy, to można zrobić poniższe rzeczy.

Leczenie i usuwanie wrastających włosów

Jeśli przestaniesz golić się na podrażnionej skórze, wrastające włosy często same znikną za kilka tygodni. W międzyczasie dostępny bez recepty krem ​​steroidowy, taki jak hydrokortyzon, zmniejszy stan zapalny i zaczerwienienie. Maść lub balsam leczniczy może również pomóc ukoić skórę, ale upewnij się, że nie jest komedogenny, co oznacza, że ​​nie zatyka porów. Jeśli guzki nie zanikają, być może trzeba będzie udać się do dermatologa, aby poddać się alternatywnemu leczeniu lub usunięciu.

W walce z wrastającymi włosami czasami mogą być wymagane antybiotyki i ręczne usuwanie włosów. Jednak zapobieganie jest zawsze lepsze niż leczenie, dlatego zaleca się regularne złuszczanie i golenie w kierunku wzrostu włosów. W skrajnych przypadkach zapuszczenie brody może być jedyną opcją.

Jak zapobiegać wrastaniu włosów? Użyj elektrycznej golarki

Jeśli musisz codziennie golić się na gładko, ale chcesz dać swojej skórze dzień wolny, to zgól się na mokro jednego dnia, a potem użyj golarki elektrycznej. Golarka elektryczna będzie miała foliową osłonkę na ostrzach, która zapobiega przycinaniu włosków zbyt blisko skóry. To nie tylko jej nie podrażni, ale też ochroni cię przed zadrapaniami i pomoże zapobiec wrastaniu włosów przez odcinanie ich z dala od poziomu skóry.

Jak zapobiegać wrastaniu włosów? Gol się po prysznicu

Golarka elektryczna może pomóc w zapobieganiu wrastaniu włosów, ale jest mniej skuteczna w przypadku ogarnięcia świeżego/wieczornego zarostu. Jeśli naprawdę chcesz dokładnego golenia, musisz zmoczyć twarz, upewniając się, że robisz to poprawnie. Po pierwsze, weź prysznic przed goleniem. Gorąca woda i para mogą zmiękczyć włosy na brodzie. Pomoże to również wywierać mniejszy nacisk na twój ruch maszynką do golenia, co zmniejszy podrażnienia.

Jak zapobiegać wrastaniu włosów? Umyj twarz

Prawdopodobnie przyzwyczaiłeś się do codziennego mycia twarzy na samym końcu czynności związanych z goleniem, ale jeśli chodzi o zapobieganie wrastaniu włosów, warto zacząć od pucowania. Mycie twarzy delikatnym środkiem czyszczącym nie tylko zmiękczy włosy na brodzie i ułatwi ich obcinanie, ale może również pomóc uwolnić uwięzione lub wrastające włosy.

Jak zapobiegać wrastaniu włosów? Pianka lub żel do golenia

Tak jak żołnierz nigdy nie idzie na bitwę bez swojej broni, tak ty musisz dać swojej skórze „zaporę”, która ochroni ją przed działaniem ostrza. Tym samym zastosuj dużo pianki lub żelu do golenia. Zapewnia to warstwę ochronną i poprawia poślizg maszynki, pozwalając na gładsze i bardziej komfortowe golenie. Wrastające włosy są szczególnie powszechne w okolicy szyi, gdzie włosy leżą płasko, co utrudnia ostrzom czyste odcięcie mieszków. Rozprowadź krem za pomocą pędzla do golenia. Okrężny ruch pomaga unieść te włosy, zanim je odetniesz.

Jak zapobiegać wrastaniu włosów? Wymień ostrza

Zawsze używaj ostrego ostrza i wymieniaj go przy pierwszych oznakach dyskomfortu. Gdy ostrza starzeją się i stają się tępe, mogą zacząć szarpać za włoski i zwiększać ryzyko podrażnienia. Według ogólnej reguły zmieniaj je co 5-7 goleń.

Na koniec możemy tylko dodać, że po goleniu twoja sucha i podrażniona skóra natychmiast potrzebuje nawilżacza. Więc w ruch powinien iść balsam po goleniu. Jeśli się będziesz stosował do tych reguł , to wszystko powinno być dobrze.