Przyczyną śmierci 43-letniego aktora był nowotwór okrężnicy, z którym Boseman zmagał się od czterech lat. Ta informacja jest tym większym szokiem, bowiem aktor nic nie mówił o swojej chorobie. Boseman był w bardzo dobrym momencie swojej kariery i można spokojnie zakładać, że zobaczylibyśmy go jeszcze w niejednej przyzwoitej roli. Większość ludzi kojarzy go głównie z Czarną Panterą, ale nie jest to jedyna kreacja, w której się wyróżnił. Poniżej piszemy o 5 innych rolach, które warto zapamiętać:

„42 – Prawdziwa historia amerykańskiej legendy”

Film opowiada o niezwykłej, naznaczonej cierpieniem karierze Jackiego Robinsona, jednego z najlepszych zawodników świata. Dyskryminacja rasowa i liczne kontuzje, a także historyczna chwila podpisania kontraktu z drużyną Brooklyn Dodgers, to tylko niektóre wątki tego obrazu. To właśnie w tym filmie z 2013 roku w pełni ujawnił się nieprzeciętny talent Bosemana. Dzięki temu aktor w końcu mógł ruszyć z karierą, która ograniczała się wtedy głównie do epizodycznych ról w produkcjach telewizyjnych.

„Get on Up”

Droga na szczyt sławy Jamesa Browna, który pomimo ubóstwa i przeciwności losu staje się jednym z najbardziej wpływowych muzyków w historii. Wielu zastanawiało się w 2014 roku, jakim cudem Boseman nie został nawet nominowany do Oscara za swoją rolę Browna. Aktorowi w niezwykle udany sposób udało się oddać pasję, energię i zarazem złożoność legendarnego muzyka, więc aż dziw bierze, że Akademia Filmowa, w końcu uwielbiająca tego typu kreacje sławnych ludzi, zupełnie nie wzięła go pod uwagę. To dobry przykład na to, że bojkot #OscarsSoWhite ma sens.

„Message from the King”

Zdesperowany mężczyzna przybywa z Kapsztadu do Los Angeles, by pomścić swoją siostrę. Wkrótce przenika do powiązanego świata przestępców i elit. W tym wciągającym thrillerze zemsty Boseman pokazał, że odnajduje się także w mocnym kinie gatunkowym. To jego emocjonalność sprawiła, że skądinąd konwencjonalna fabuła ma coś więcej do zaoferowania.

„21 mostów”

Podczas włamania do ekskluzywnej nowojorskiej restauracji należącej do mafii, zamordowanych zostaje ośmiu policjantów. Sprawcy uciekają z kilkudziesięcioma kilogramami kokainy. Śledztwo prowadzi detektyw Andrew Davis, znany z tego, że nie ma litości dla zabójców policjantów. Z rozkazu władz Manhattan na całą noc zostaje odcięty od stałego lądu. Zamknięte są wszystkie mosty i tunele. W tej sytuacji ujęcie zabójców wydaje się tylko kwestią czasu. Wkrótce okazuje się jednak, że są w mieście wpływowi ludzie, którym bardzo zależy na tym, by uciekinierzy nie trafili w ręce policji. Detektyw Davis kontynuuje pościg, który wkrótce doprowadzi go do odkrycia kilku niebezpiecznych prawd. Kim są włamywacze? Do kogo naprawdę należała kokaina? Czyim interesom zagraża śledztwo? Ta wiedza może uczynić z Davisa najbardziej niebezpiecznego albo najbardziej zagrożonego człowieka w mieście. Wszystko zależy od tego jakich dokona wyborów.

To film, który trochę niesłusznie przeszedł bez większego echa. Nie dość, że jest solidnym kinem akcji, to jeszcze oglądamy w nim naprawdę dobrego Bosemana. Aktor posiadał nie tylko odpowiednią charyzmę, ale także nieźle sobie radził w odnajdywaniu odpowiednich akcentów w swoich rolach. „21 mostów” stanowi dobry przykład jego zdolności.

„Pięciu braci”

Czterej czarnoskórzy weterani wracają do Wietnamu dziesiątki lat po wojnie w poszukiwaniu szczątków swojego dowódcy... i ukrytego złota.  Film Spike’a Lee nabrał nowego znaczenia w związku ze śmiercią Bosemana. Aktor zagrał w nim postać kochaną i szanowaną, która niestety odeszła zbyt szybko. Choć jest to generalnie mała rólka, to jednak natychmiastowo zapada w pamięci. Co więcej, jego obecność jest tak duża, że czujemy ją nawet wtedy, gdy nie widzimy go na ekranie.

Oczywiście najsłynniejszą rolę Bosemana już na zawsze pozostanie Czarna Pantera. W tego superbohatera wcielił się w filmach „Kapitan Ameryka: Wojna bohaterów”, „Avengers: Wojna bez granic”, „Czarna Pantera” oraz w „Avengers: Koniec gry”. Rzadko spotyka się aktorów, którzy pomimo tak poważnych zmagań z chorobą potrafią znaleźć jeszcze siły, by nakręcić tyle filmów. Już za to trzeba podziwiać Bosemana.

ZOBACZ: Najlepsze filmy o eksploracji kosmosu. Od „Pierwszy krok w kosmos” po „Interstellar” [PRZEGLĄD ELLE MAN]

ELLE MAN POLECA: HBO GO – najlepsze seriale w serwisie. „Rodzina Soprano”, „Gra o tron”, „Sukcesja” i inne [RANKING ELLE MAN]

CZYTAJ: Najlepsze filmy z niezapomnianymi rolami ojców [PRZEGLĄD ELLE MAN]