Choć Amazon już od jakiegoś czasu oferował mieszkańcom naszego kraju oficjalny dostęp do oferty swojego serwisu streamingowego, to Prime Video zdecydowanie przegrywał rywalizację z o wiele bardziej popularnym Netfliksem, Playerem i HBO GO. Pojawił się bowiem najpóźniej z wymienionych, a raczej niewielka część klientów decyduje się na opłacanie więcej niż jednej subskrypcji w danym momencie.

Nowa, przygotowana z myślą o polskich klientach oferta Amazonu z pewnością sprawi jednak, że proporcje udziału w rynku się zmienią. Od niedawna dostęp do Prime Video kosztuje bowiem nie około 25 złotych miesięcznie, a 49 złotych rocznie. Więcej informacji na ten temat poniżej:

A oto 5 (a właściwie 7) produkcji własnych Amazona, na które naszym zdaniem warto zwrócić uwagę w pierwszych dniach korzystania z nowego serwisu.

The Boys

Jeden z największych hitów Amazona, który skłonił sporą grupę ludzie do wykupienia dostępu. „The Boys” to serial oparty na komiksie stworzonym przez Gartha Ennisa. Jego akcja toczy się w świecie, w którym superbohaterowie istnieją naprawdę, ale nie są dobrodusznymi altruistami, a zdegenerowanymi karierowiczami na usługach potężnej korporacji. Tytułowe „chłopaki” to grupa zwykłych (pozbawionych mocy) ludzi, których łączy wspólny cel – zemsta na superbohaterach, którzy skrzywdzili ich rodziny. Produkcja jest przesycona czarnym humorem i sporą dawką brutalności, ale wciąga tak, że trudno się oderwać. Jak dotąd ukazały się dwa sezony, a obecnie trwają prace nad trzecim. W obsadzie znaleźli się między innymi Antony Starr, Karl Urban, Jack Quaid, Erin Moriarty i Elisabeth Shue.

Wspaniała Pani Maisel

Akcja serialu osadzona jest w latach sześćdziesiątych i opowiada historię wywodzącej się z bogatej, żydowskiej rodziny kobiety (tytułowa Miriam „Midge” Maisel), która po zdradzie męża decyduje się od niego odejść i rozpocząć karierę jako artystka stand-upowa. Serial niezwykle zabawny (choć bynajmniej nie oparty na prostackich żartach), znakomicie napisany i jeszcze lepiej zagrany. Błyszczy tu przede wszystkim Rachel Brosnahan w roli głównej, ale równie znakomici są pozostali aktorzy, wśród których znaleźli się między innymi Alex Borstein, Tony Shalhoub (znany światu przede wszystkim z roli w serialu „Detektyw Monk”, Michael Zegen oraz Luke Kirby.

The Grand Tour i Farma Clarksona

Odejście Jeremy’ego Clarksona, Jamesa Maya i Richarda Hammonda spod skrzydeł BBC i realizowanego przez kilkanaście lat programu „Top Gear” (powszechnie uważanego za najlepszy motoryzacyjny program rozrywkowy na świecie) było dużym wydarzeniem, ale panowie szybko znaleźli nowego pracodawcę. Trio trafiło do Amazona, a efekt to program „The Grand Tour”, w którym znalazły się wszystkie (choć oczywiście nieco zmodyfikowane) elementy znane z brytyjskiego show – widowiskowe testy samochodów, wywiady z kąśliwymi pytaniami i spektakularne wyprawy. Sam Jeremy Clarkson jest też gospodarzem innego programu stworzonego przez Amazona, czyli „Farmy Clarksona”, w której charyzmatyczny prowadzący podejmuje się trudnego zadania prowadzenia tytułowej farmy. Mniej wygłupów niż w „The Grand Tour”, ale nadal z typowym dla Jeremy’ego poczuciem humoru.

All Or Nothing: Tottenham i All Or Nothing: Manchester City

Seria „All or nothing” to jedna z flagowych propozycji Amazona. Każdy z sezonów opowiada o innej drużynie lub klubie – kilka z nich zostało poświęconych drużynom futbolu amerykańskiego, ale też reprezentacji Brazylii. Z perspektywy kibica piłkarskiego bez wątpienia najciekawsze są dwa sezony: ta, w których kamery towarzyszą Pepowi Guardioli i piłkarzom Manchesteru City oraz ta, gdy bohaterami są zawodnicy Tottenhamu. Szczególnie interesujący jest ten drugi, bo serial był realizowany w momencie, gdy Mauricio Pochettino został zwolniony i zastąpiony Jose Mourinho oraz gdy futbolowy świat się zatrzymał z powodu pandemii koronawirusa.

Fleabag

Serial opowiada o młodej kobiecie, która próbuje na nowo ułożyć sobie życie w Londynie po niedawno przeżytej tragedii. Twórczyni serialu i jednocześnie wcielającej się w główną rolę Phoebe Waller-Bridge udała się naprawdę rzadka sztuka – udało jej się bowiem stworzyć opowieść, która niemal jednocześnie niezwykle zabawna, a przy tym dość mocno poruszająca i podejmująca trudne tematy. W obsadzie oprócz wspomnianej Waller-Bridge znaleźli się między innymi Andrew Scott (w świetnej roli księdza), Sian Clifford, Olivia Colman i Brett Gelman.