„Brytyjska elegancja” to związek frazeologiczny, który u wielu wywołuje konkretne, podobne do siebie skojarzenia. Najczęściej te dwa słowa przywodzą na myśl kogoś w stylu Jamesa Bonda (nieważne w czyim wykonaniu), czyli gościa w idealnie skrojonym garniturze, który nigdy nie popełni modowego faux pas, wybierając brogsy zamiast oksfordów.

Moda w wydaniu brytyjskim to jednak nie tylko stroje o najwyższym stopniu formalności, a także ubrania i akcesoria, która można dopasować do praktycznie każdego stylu. Oto pięć marek modowych z Wielkiej Brytanii, które warto znać. Poniższa lista nie wyczerpuje oczywiście tematu, więc już teraz możecie się spodziewać rychłej kontynuacji.

Fred Perry

Firma ta została założona w 1952 roku przez jednego z najwybitniejszych angielskich tenisistów. Na początku zajmowała się produkcją ubrań bliskich temu właśnie sportowi, ale z czasem charakterystyczne logo z wieńcem laurowym zaczęło trafiać na coraz większą liczbę ubrań. Najbardziej ikonicznym produktem Freda Perry jest koszulka polo, którą upodobali sobie członkowie subkultur młodzieżowych, a tym między innymi skinheadzi. Zwróć uwagę na produkty tej firmy, jeśli szukasz wspomnianej koszulki, czapki z daszkiem lub cienkiego swetra.

Henri Lloyd

Firma, której produkty z pewnością są znane miłośnikom żeglarstwa. Henri Lloyd od 1963 roku zajmuje się produkcją ubrań dla żeglarzy, choć z czasem zaczęli po nie sięgać także ci, którym po prostu przypadł do gustu styl marynistyczny. W ofercie Henriego Lloyda znajdują się między innymi nieprzemakalne kurtki i płaszcze, ale także bluzy, koszulki polo i t-shirty oraz masa akcesoriów. Warto zaznaczyć, że firma jest dziełem polsko-angielskiej współpracy – jej założycielami są polski emigrant Henryk Strzelecki oraz Anglik Angus Lloyd.

Barbour

Szukasz kurtki, która będzie ci służyć latami, a jednocześnie nigdy nie wyjdzie z mody? Właśnie ją znalazłeś. Pochodząca z South Shields firma od ponad stu lat produkuje kurtki z olejowanej bawełny i zaznacza, że przy odpowiednim konserwacji ich produkt jest w stanie służyć nawet przez kilkadziesiąt lat. Kurtki Barbour posiadają kilka charakterystycznych elementów – oprócz wspomnianego olejowanego materiały są to wysokiej jakości mosiężne suwaki z dużymi zębami, charakterystyczny okrągły uchwyt suwaka, mosiężne nity i zatrzaski, podszewka w kratę, kołnierz sztruksowy i obszerne kieszenie zewnętrzne.

Burberry

Burberry udało się coś, o czym marzy każda marka modowa na świecie – wypuściła produkt, który jest punktem odniesienia dla wszystkich w danej kategorii. Mowa oczywiście o trenczu, który był produkowany przez firmę najpierw na potrzeby armii brytyjskiej, a następnie dzięki gwiazdom Hollywood (między innymi Humphreyowi Bogartowi, który nosił go w słynnej „Casablance”) stał się obiektem powszechnego pożądania. Na tym jednak ikoniczność Burberry się nie kończy – firma może się pochwalić stworzeniem i wypromowaniem jednego z najbardziej rozpoznawalnych wzorów na świecie, czyli biało-czerwono-czarnej kraty na beżowym tle.

Hunter

Hunter to firma, która jest powszechnie kojarzona z jednym produktem, a mianowicie z kaloszami. I chociaż ten typ obuwia nie jest jeszcze często stosowanym elementem mody codziennej, to zdecydowanie nie jest już postrzegany jedynie jako do ciężkiej pracy w trudnych warunkach. Na popularność butów od Huntera duży wpływ ma też fakt, że chętnie sięgają po nie zarówno członkowie brytyjskiej rodziny królewskiej, jak i amerykańscy celebryci.