Wybierając się na siłownię (czy to po raz pierwszy, czy może po dłuższej przerwie), trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Oprócz standardowego wyposażenia każdej torby czy też plecaka, czyli ubrań na zmianę, ręcznika do ćwiczeń czy też klapków (oczywiście do użycia pod prysznicem, a nie podczas ćwiczeń) dobrze jest mieć ze sobą również kilka innych rzeczy. Choć nie są one całkowicie niezbędne, to zdecydowanie poprawią komfort ćwiczeń i przyczynią się do osiągnięcia lepszych wyników.

Co zatem warto zabrać ze sobą na siłownię? Jedną z rzeczy, która nie będzie nas kosztowała ani grosza (choć oczywiście można wydać na nią pieniądze, i to niemałe) jest plan treningowy. Jeśli wybieramy się na siłownię po raz pierwszy (w ogóle lub po dłuższej przerwie) zapewne będziemy nieco oszołomieni ilością urządzeń i ciężarów. Trening powinien być przede wszystkim efektywny, zatem warto już przed przyjściem wiedzieć, co się będzie robić. Początkujący oraz powracający powinni (przynajmniej przez pierwsze kilka tygodni) skupić się na treningu FBW, to znaczy takim, w którym używane są praktycznie wszystkie mięśnie. Na trening dzielony, czyli tak zwany split, przyjdzie jeszcze czas.

Opaska fitness lub smartwatch

Nowoczesna technologia daje spore możliwości, jeśli chodzi o monitorowanie naszych aktywności. I choć smartwatche i opaski fitness są kojarzone przede wszystkim jako sprzęt dla biegaczy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby używać ich także podczas wykonywania sportów siłowych. Dzięki nim dowiemy się, ile kalorii udało nam się spalić podczas ćwiczeń, a także ile wynosiło nasze tętno, dzięki czemu można jeszcze lepiej ułożyć trening, a w konsekwencji sprawić, by upragnione efekty pojawiły się szybciej.

Butelka filtrująca

Podczas treningu (a także po nim) należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Woda powinna towarzyszyć nam przez cały dzień zarówno na siłowni podczas treningu, jak i w biurze, albo w samochodzie. Zamiast za każdym razem kupować nową butelkę, można użyć butelki wielorazowego użytku - na przykład SOLID, stworzonej przez markę Dafi. Butelka filtrująca SOLID została wykonana z Tritanu® – materiału, który łączy w sobie wiele pożądanych w produktach codziennego użytku cech. Jest on bowiem lekki, wytrzymały i nie pochłania zapachów, a przy tym nadaje się do mycia w zmywarce. Zastosowany w niej filtr węglowy pochłonie między innymi nieprzyjemny w zapachu i smaku chlor, przepuszczając jednocześnie minerały naturalnie w niej występujące – głównie wapń i magnez. Dzięki temu woda zachowuje cenne dla zdrowia pierwiastki, a jej pH zostanie lekko podwyższone, co przełoży się pozytywnie na jej smak.

Zalety butelki filtrującej Solid:

  • szczelne zamknięcie, chroniące przed zabrudzeniem ustnika;
  • przycisk szybkiego otwierania – OneTouch;
  • szeroki otwór do łatwego napełniania;
  • hipoalergiczny, silikonowy ustnik umożliwiający picie bez przechylania;
  • wygodny uchwyt do przenoszenia;
  • rurka z filtrem węglowym, który zapewnia miesiąc smacznej wody.

Słuchawki bezprzewodowe

Odtwarzana na siłowni muzyka ma w założeniach zachęcać do intensywnego wysiłku, ale odtwarzana playlista składa się zazwyczaj z maksymalnie kilkudziesięciu utworów, które po kilku wizytach znamy już na pamięć. Aby nie musieć podczas ćwiczeń polegać na guście muzycznym menadżera siłowni, warto zaopatrzyć się w słuchawki bezprzewodowe. Najlepiej takie, które dobrze trzymają się uszu (aby nie wypadły z nich podczas energicznych ćwiczeń) i wyposażone w ANC, czyli system aktywnego tłumienia szumów. Dzięki niemu będziemy mieli pewność, że będziemy słyszeli tylko to, co naprawdę chcemy słyszeć.

Wszystkie wymienione wyżej przedmioty co prawda nie wykonają pracy na maszynach i z wolnymi ciężarami za nas, ale z pewnością sprawią, że czas spędzony na siłowni będzie zdecydowanie przyjemniejszy, niż bez nich. A nie od dziś wiadomo, że efekty naszych działań (także, a może przede wszystkim tych długoterminowych, jak ćwiczenia na siłowni właśnie) dają o wiele lepsze efekty, jeśli podchodzimy do nich z właściwym nastawieniem.