W życiu jest wystarczająco dużo zasad. Jednak niektóre okazują się bardzo pomocne. Do tej kategorii należą na pewno zasady dotyczące dobrego ubierania się. Oczywiście każdy mężczyzna, czerpiąc wiedzę z własnego doświadczenia, sam potrafi dojść do pewnych wniosków. I bez wątpienia to, co działa u jednej osoby, niekoniecznie będzie grało u drugiej. Jeden uzna dany wygląd za zbyt zwyczajny, a drugi za zbyt awangardowy. Akurat jeśli chodzi o ubieranie się, to zawsze trzeba brać pod uwagę różne czynniki.

Ale nigdy nie wolno odrzucać dobrej rady. Tym bardziej, że odzież męska staje się coraz bogatsza, różnorodniejsza, bardziej eksperymentalna i świadoma trendów. W momentach zwątpienia każda wskazówka może pomóc nam ominąć modowe faux pas. W modzie męskiej dużym plusem jest też fakt, że reguły są zwykle zakorzenione w historii – znane są od pokoleń, więc można założyć, że również dzisiaj działają dobrze. I przeważnie są tak oczywiste, że często się je pomija.

Można zakładać, że niejedną z tych zasad już sam zdążyłeś odkryć dawno temu. Ale warto zebrać część w nich w jednym miejscu, bowiem nie tylko przetrwały próbę czasu, ale stanowią przede wszystkim niezawodny przewodnik na temat tego, jak się dobrze ubierać. Pierwsze pięć uniwersalnych zasady męskiego ubioru znajdziecie pod tym linkiem, zaś drugie tutaj. Poniżej przedstawiamy ostatnie pięć:

Zasada 11: Nie skąp na okulary

Zainwestuj czas w znalezienie odpowiednich okularów dla siebie. „Ludzie spędzają średnio siedem minut na wyborze pary, która będzie ich definiować przez następne trzy lata lub więcej” – powiedział projektant okularów Tom Davies. Zły wybór i złe dopasowanie to powód, dla którego tak wiele osób często nienawidzi swoich okularów.

Kupuj takie, w których czujesz się dobrze. Weź pod uwagę kształt twarzy, nie zapominając o uwzględnieniu stosunku górnej linii oprawek do kształtu brwi – połącz proste z prostymi, zakrzywione z zakrzywionymi. Kupuj też mądrze – nie ma sensu stawiać na tanie modele, bowiem szybko zaczną wyglądać na sfatygowane lub tandetne.

Zasada 12: Wybierz uniwersalną odzież wierzchnią

Nowoczesne tkaniny techniczne w ciemniejszych odcieniach i proste kroje sprawiają, że płaszcze są takie, jakie powinny być – lekkie i oddychające, ale również odpowiednio ochronne. Zmiany sezonów, klimatu i nawyków zakupowych rzutują na to, że ciężkie wełniane płaszcze wydają się być trochę z tyłu w stosunku do dzisiejszej mody. Pomyśl o płaszczu jako o ostatniej warstwie. Bomberka to z kolei dobra wszechstronna kurtka, ale jeśli chcesz wyglądać na bardziej eleganckiego, stawiaj na płaszcz lub trencz.

Zasada 13: Spraw sobie smoking, nigdy nie wypożyczaj

Okazje do założenia smokingu mogą być rzadkie, ale jak się już pojawią, to wykorzystaj je jak należy. Choć wydaje się to ekstrawagancją, to jednak posiadanie smokingu ma jak najbardziej sens po latach użytkowania. Przy wypożyczaniu zawsze istnieje ryzyko, że użytkownik będzie np. wyglądał niemal dziecinnie, gdy ubierze się w jakiś zbyt duży, pudełkowaty zestaw. Kluczem jest tutaj odpowiednie dopasowanie do naszej sylwetki. Postaw na klasyczny model: czarny kolor, jednorzędową marynarkę z satynowymi klapami. I oczywistą sprawą jest to, że powinieneś nauczyć się samodzielnie wiązać muszkę.

Zasada 14. W przypadku koszul trzymaj się klasyki

Właściwie każda koszula męska może wyglądać na droższą niż jest w rzeczywistości. Jakim sposobem? Musi być dobrze wyprasowana. Mimo to zainteresuj się szczegółami. Unikaj odważnych stylów, jeśli nie jesteś pewny, że dasz radę się wybronić w nich. Jeśli zaś chodzi o kołnierz koszuli, który sprawdza się zarówno z krawatem, jak i bez niego, a także zawsze dobrze leży pod marynarką, wybierz półwłoski. Ten kołnierz pasuje każdemu mężczyźnie, bez względu na kształt jego twarzy.

Zasada 15: Miej świadomość, kiedy możesz złamać zasady

Musisz wiedzieć, kiedy należy stosować się do zasad ubioru, takich jak black tie, a kiedy możesz się wyłamywać. Niektóre zasady istnieją z konkretnego powodu – wymaga tego okazja lub jakiś wyższy autorytet, jak chociażby twój szef. Ale równie dobrze można zbyt mocno przywiązywać się do tych reguł, stąd nie wolno odbierać sobie szansy, aby się z nich wyrwać i zaszaleć ze stylizacją. W końcu właśnie w ten sposób rozwija się styl i moda. Ciesz się swobodą popełniania błędów. Dzięki temu wypracujesz swoje własne podejście.