W życiu jest wystarczająco dużo zasad. Jednak niektóre okazują się bardzo pomocne. Do tej kategorii należą na pewno zasady dotyczące dobrego ubierania się. Oczywiście każdy mężczyzna, czerpiąc wiedzę z własnego doświadczenia, sam potrafi dojść do pewnych wniosków. I bez wątpienia to, co działa u jednej osoby, niekoniecznie będzie grało u drugiej. Jeden uzna dany wygląd za zbyt zwyczajny, a drugi za zbyt awangardowy. Akurat jeśli chodzi o ubieranie się, to zawsze trzeba brać pod uwagę różne czynniki.

Ale nigdy nie wolno odrzucać dobrej rady. Tym bardziej, że odzież męska staje się coraz bogatsza, różnorodniejsza, bardziej eksperymentalna i świadoma trendów. W momentach zwątpienia każda wskazówka może pomóc nam ominąć modowe faux pas. W modzie męskiej dużym plusem jest też fakt, że reguły są zwykle zakorzenione w historii – znane są od pokoleń, więc można założyć, że również dzisiaj działają dobrze. I przeważnie są tak oczywiste, że często się je pomija.

Można zakładać, że niejedną z tych zasad już sam zdążyłeś odkryć dawno temu. Ale warto zebrać część w nich w jednym miejscu, bowiem nie tylko przetrwały próbę czasu, ale stanowią przede wszystkim niezawodny przewodnik na temat tego, jak się dobrze ubierać. Poniżej pierwsze pięć uniwersalnych zasady męskiego ubioru:

Zasada 1: Noś dopasowany garnitur

Kluczem do dobrego wyglądu garnituru jest dopasowanie. Jeśli kupujesz go po raz pierwszy, skoncentruj się na dopasowaniu ramion, ponieważ w razie czego o wiele łatwiej dla krawca jest pracować nad zmianą klatki piersiowej i talii. Klasyczny garnitur jednorzędowy z dwoma guzikami w granatowym kolorze jest najlepszą i najbardziej użyteczną opcją. Taki strój wcale nie jest nudny. Garnitur jest uniformem. Chodzi o to, aby myśleć o nim jako płótnie, na którym można budować różne pomysły dotyczące własnego stylu. To sposób, w jaki go nosisz imponuje, a nie marka.

Zasada 2: Mądrze zainwestuj w zegarek

Zegarek jest jak dzieło sztuki. Wybierz go, ponieważ go uwielbiasz, a nie dlatego, że może być w przyszłości inwestycją. Czasomierz jest czymś osobistym, czymś, co oddaje twój charakter i to, w jakim miejscu obecnie się znajdujesz. Ale musisz też być praktyczny. Estetyczne i funkcjonalne modele sportowe pasują do wszystkiego i są w stanie wytrzymać codzienne obciążenia. Jednak zegarek wciąż musi do ciebie pasować. Powinieneś się czuć z nim komfortowo – tym samym zadbaj o odpowiedni rozmiar i grubość w stosunku do nadgarstka – 40 mm uznaje się za dobrą średnicę koperty, ale to już sam musisz sprawdzić, by mieć pewność.

Zasada 3: Nie bój się korzystać z koloru

Niezależnie od tego, czy chodzi o odzież codzienną, czy formalną, wprowadź do swojego stylu trochę koloru. Większość mężczyzn boi się, jeżeli dany strój ma inny kolor niż granatowy, szary czy czarny. Ale kolor również może być ponadczasowy. Na przykład zielony garnitur może wyglądać dość chwacko i to samo można powiedzieć o beżu czy fiolecie. Jeśli jednak nie chcesz takiej całości, to spokojnie możesz wprowadzić kolor w jednym elemencie – spodniach lub marynarce czy koszuli.

Zasad 4: Pozwól nabrać charakteru twoim jeansom

Najbardziej uniwersalnym krojem najpopularniejszej na świecie odzieży jest slim-tapered. Jest szerszy w udzie, więc jest wygodny, ale przy okazji zwęża się, więc działa zarówno z eleganckimi butami, jak i sneakersami. To najlepszy całoroczny styl do noszenia. Najtrafniej jest wybrać ciemne jeansy typu raw denim. Cała przyjemność tego stroju polega na tym, że starzeje się w wyjątkowo stylowy sposób. Twoje jeansy po latach wyglądają na zużyte i wysłużone, co tylko dodaje im charakteru.

Zasada 5: Dbaj o wygląd

Jest to rada, którą może zaoferować ci twoja rodzicielka, ale jeśli zainwestowałeś pieniądze w swoje ubrania, to zaopiekuj się nimi. Używaj drewnianych wieszaków do koszul i prawideł do swoich najlepszych butów (oxfordy, derby, loafersy). Nie zapominaj o polerowaniu swojego obuwia. Oddawaj swój garnitur do czyszczenia i prasowania. Regularnie pierz ubrania i nie susz ich w suszarce bębnowej (może to zniszczyć tkaninę). Musisz także zadbać o samego siebie. Ustanów prosty, ale nie mniej solidny system pielęgnacyjny. W końcu diabeł tkwi w szczegółach.