Warto na początku zaznaczyć, że zestawienie składa się z miejsc, których piękno zostało ukształtowane przez siły natury – próżno tu szukać budowli wzniesionych ludzką ręką. W czołowej dziesiątce (cały ranking liczy aż pięćdziesiąt pozycji) znalazły się miejsca z kilku różnych kontynentów – trzy z Europy, tyle samo z Azji, dwa z Ameryki Północnej, jedno z Australii (i nie jest to słynna Ayers Rock) oraz jedno z Ameryki Południowej, które zresztą uplasowało się na pierwszym miejscu. Każde z nich jest zachwycające wizualnie i gdyby choć część z nich pozamieniać miejscami, to ranking i tak by się obronił.

Oto 10 najpiękniejszych miejsc na świecie, które warto wziąć pod uwagę podczas planowania kolejnych wojaży po świecie (gdy rzecz jasna podróżowanie wróci do stanu przedpandemicznego).

10. Kioto (Japonia)

Miasto uważane za kulturową stolicę Japonii (w przeszłości było jej faktyczną stolicą, a także siedzibą cesarza) jest pełne buddyjskich świątyń, pagod i innych budowli, którymi trudno się nie zachwycić. Jeśli ktoś chciałby zobaczyć na żywo Japonię, której wizerunek jest często sprzedawany w różnych dziełach kultury, to Kioto jest zdecydowanie miejscem dla niego.

9. Highlands (Szkocja)

Górzysty region północnej Szkocji ze stolicą w Inverness jest pełny wręcz idyllicznych krajobrazów. Jeśli ktoś szuka miejsca, w którym będzie mógł obcować z naturą i oderwać się od cywilizacji, to jest to kierunek godny rozważenia.

8. Palawan (Filipiny)

Filarem gospodarki tej filipińskiej wyspy jest turystyka i patrząc na zdjęcia wykonane na Palawanie łatwo zrozumieć, dlaczego.

7. Park Narodowy Banff (Kanada)

Spora część terytorium Kanady to tereny, w które człowiek zbytnio nie ingerował (i całe szczęście), ale Banff na ich tle zdecydowanie się wyróżnia. Ośnieżone szczyty górskie, gęste lasy, czyste jeziora… Kanada jak z pocztówki.

6. Wielka rafa koralowa (Australia)

Wielka rafa koralowa to zjawisko niespotykane w skali świata. Jest domem dla niezliczonej liczby roślin i zwierząt – żyje w niej około 10% ryb z całego świata. To także jedyny żywy organizm, którego piękno można podziwiać z przestrzeni kosmicznej, ale chyba lepiej robić to z bliska.

5. Jezioro Bled (Słowenia)

To polodowcowe jezioro położone w Alpach Julijskich jest jednym z najbardziej urokliwych miejsc w całej Słowenii. W jego zachodniej części znajduje się wyspa zwana Blejski Otok z kościołem pielgrzymkowym pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny

4. Rzeka Li (Chiny)

Współczesne Chiny kojarzą się z urbanizacją i ogromnym postępem technologicznym, ale są jeszcze w Państwie Środka możliwości, aby poczuć na własnej skórze klimat „starych”, nie zindustrializowanych Chin.

3. Park Narodowy Grand Teton (Stany Zjednoczone)

Pierwszym parkiem narodowym, który przychodzi do głowy w kontekście Stanów Zjednoczonych jest Yellowstone (nie bez powodu), ale i Grand Teton ma czym się szczycić. Wystarczy rzucić okiem na zdjęcie.

2. Wyspy Owcze

Kraj na tyle unikatowy, że w zestawieniu znalazł się jako całość. I trzeba przyznać, że nie bez powodu – Wyspy Owcze to miejsce wręcz idylliczne, jeśli chodzi o krajobrazy bogate w zielone łąki i strome klify, a także ogólny klimat, dający poczucie „bycia pośrodku niczego”.

1. Park narodowy Torres del Paine (Chile)

„Powiedzieć, że ten park jest pełen pięknych krajobrazów, to jak nic nie powiedzieć. Nawet jak na standardy Patagonii, Torres del Paine jest absolutnie zacchwycający. Od starożytnych jezior polodowcowych po poszarpane pasma Kordylierów, od wędrujących pum pasące się gwanako, Torres del Paine jest uosobieniem dzikiej przyrody i zajmuje pierwsze miejsce w najpiękniejszych miejscach na świecie.” – tak brzmi uzasadnienie wyboru tego parku narodowego na pierwsze miejsce.