Robienie list nigdy nie jest łatwe, a w szczególności ograniczających się do dziesięciu pozycji. Zawsze coś trzeba pominąć, choć w wielu przypadkach różnice poziomu jakości między produkcjami są właściwie niewidoczne. Stąd postanowiliśmy się lekko wyłamać i ostatecznie na nasze liście jest 11 najlepszych seriali. Przy jej robieniu kierowaliśmy się kilkoma zasadami. Aby na nią trafić, większość odcinków serialu musiała być wyemitowana w tej dekadzie. Wyjątkiem jest przypadek z 3. sezonem „Twin Peaks”, który powrócił po 26 latach. Na liście rzecz jasna nie mogło też zabraknąć przynajmniej jednego miniserialu.

Pewien problem mieliśmy z „Sukcesją”, bowiem jest to serial, który wciąż trwa (3. sezon trafi na HBO w przyszłym roku). Owszem, mamy też „BoJacka”, ale ten definitywnie skończy się w 2020 roku. Ale skoro już poleciały dwa sezony „Sukcesji”, to stwierdziliśmy, że grzechem byłoby nie dawać na listę tak dobrego tytułu. A jeśli w następnych latach serial (oby nie) doczekał się jeszcze przynajmniej trzech sezonów, to trafi także i na listę lat 2020-2029. Możemy dodać, że gdybyśmy jednak uznali, że pomijamy „Sukcesję”, to na jej miejsce wpadłby serial „Too Old To Die Young” Nicolasa Windinga Refna albo "Kroniki Times Square". I nie, nie znajdziecie tutaj „Gry o tron”. Ostatni sezon nieźle zawalił sprawę, ale i bez tego „Gra o tron” nie znalazłby się nawet w top 20.

ZOBACZ TEŻ: Seks na ekranie, czyli najlepsze sceny erotyczne w filmach [GALERIA]

A jaka była ta dekada? Obfitowała zarówno w arcydzieła, jak i okropieństwa. Ilość produkowanych seriali po prostu przywracała o zawrót głowy każdego roku. I zdaje się, że w nadchodzącej dekadzie tempo nie spadnie. Ma to jednak swoje duże minusy. Choć obecnie znajdziemy niemało niezłych seriali, to już niestety rzadko który z nich faktycznie zachwyca. Rynek jest przesycony ilością tytułów. Często rzeczy są kasowane po jednym sezonie albo w nieodpowiednim momencie. Ale chociażby HBO udowadnia co rusz, że da się w ciągu roku wypuścić 3-4 bardzo dobre lub znakomite seriale. Ale dość o tym. W galerii przeczytacie o naszej najlepszej jedenastce z lat 2010-2019.